Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İstikbal Göklerdedir Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İstikbal Göklerdedir Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 173, 174, 175 İstikbal Göklerdedir Etkinlik Soruları ve Cevapları

İstikbal Göklerdedir

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 173 Cevabı

Hazırlık çalışması

Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi ifade eden sözlerini araştırınız.

  • Cevap: “Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”

İnternet haberi 13’ü okuyunuz. Atatürk’ün her konuda olduğu gibi, havacılık alanında da ileri görüşlü olduğunu doğrulayan ne gibi gelişmeler olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Uzay teknolojileri alanında yaptığı konuşmalarla, uzay ile ilgili araştırmaların yapılması gerektiğini ve çağdaş dünyanın bu konuda da takip edilmesi gerektiğini söylemiştir.

Atatürk, henüz kızların askerî okula öğrenci olarak alınmadığı bir dönemde ayrıcalıklı bir uygulamayla Sabiha Gökçen’i Eskişehir’deki Tayyare Mektebine niçin göndermiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bu olay Atatürk’ün muhteşem zekasının, olağanüstü ileri görüşlülüğün bir eseridir. Bu alanda böyle bir ihtiyacın oluşabileceğini düşünmek kimsenin harcı değildir. Onun liderlik özelliğidir.

Sizce Atatürk, Türkkuşunun açılışını neden bayram olarak değerlendirmiştir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Bayram en güzel ve en yeni başlangıçlar olarak sevinçlerin paylaşıldığı günlerdir. Bu minvalde yaşanan en güzel ve en yeni gelişmeler bayram olarak kutlanır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174 Cevabı

Sizce bilimin neden her konuda insan hayatına yön vermesi gerekir? Belirtiniz.

  • Cevap: Bilimsellik doğruluğun ve kesinliğin en önemli kaynağıdır. bu nedenle bilimsel olarak gelişmelerin yaşanması sürekli olarak insanlığın yararına kullanılmalıdır. Bu nedenle bilim insan hayatına yön vermelidir.

Bilimsel çalışmalar yapmayan bir toplumun kalkınmasından ve gelişmesinden söz edebilir miyiz? Neden? Açıklayınız.

  • Cevap: Bilimsel araştırmalar yapmayan bir toplum asla kalkınamaz ve gelişemez. Teknik ilerlemenin gerisinde kalarak yok olmaya mahkum hale gelir. Zamanla sömürülür ve egemenliğini kaybeder.

Bilimin, insanların doğru karar vermelerindeki etkisi ve yol gösterici olması hakkında hangi yorumlarda bulunabilirsiniz? Söyleyiniz.

  • Cevap: Bilim doğruluk ve kesinlik alanında gözle görülebilir somut veriler bulup değerlendirdiği için yol gösterici olması daha inandırıcıdır. İnsanı yanıltmaz. Bilimi dürüst insanların yapması gerekir.

Atatürk, neden çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmada akılcılığa ve bilime öncelikli olarak önem vermiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Ancak akıl ve bilim ile teknik ilerleme sağlanacağının ve makul ve mantıklı işlerin yapılacağını ön görmektedir.

Atatürk’ün bilim ve akılcılık ile ilgili açıklamasının yer aldığı Dergi haberi 11 ve 12’yi okuyunuz. Atatürk haberde yer alan sözleriyle ne anlatmak istemiş olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Bilim ve akılcılığın yegane yol olduğunu ve ilerlemenin önündeki engelleri aşmanın bir aracı olduğunu söylemek istemiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı

Atatürk’ün aşağıdaki sözlerini okuyunuz. Verilen sözleri sırasıyla yorumlayınız.

  • Cevap: Atatürk, bilime, fenne, ilme ve teknik ilerlemeye çok önem vermiş ve bu alanda yatırım yapmıştır.
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!