Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Kutuplardan Eşsiz Ülkem Türkiye Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Eşsiz Ülkem Türkiye Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 37, 38 Eşsiz Ülkem Türkiye Etkinlik Soruları ve Cevapları

Eşsiz Ülkem Türkiye

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Yaşadığınız yerde görülen iklimin özellikleri nelerdir? Gözlemlerinizi kullanarak anlatınız.

  • Cevap: Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde Karadeniz İklimi, Akdeniz İklimi ve Karasal İklim görülmektedir. İstanbul daha çok bu üç iklimin de geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz İklimi’nde dört mevsim yağış vardır. Akdeniz İklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Karasal İklim’de yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Ülkemizde iklimin bu kadar farklılık göstermesinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar sizce neler olabilir? Düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: İklimlerin ülkemizde farklılaşmasıyla ülkemizin kendine özgü toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve canlılık yaşam alanları şekillenmiştir. Dezavantaj olarak da iklim geçişlerinin çok keskin olması insanların tarım, ulaşım, eğitim, güvenlik gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemektedir. Bu nedenle ülkemizdeki iklim koşulları kendine özgü avantajlar ve dezavantajlar içermektedir.

Türkiye, kutuplara yakın bir yerde olsaydı hangi iklim özelliklerinde, hangi değişiklikler yaşanırdı? Araştırınız.

  • Cevap: Ülkemiz ekvatora yakın bir bölgede ılıman iklim kuşağındadır. Eğer kutuplara yakın bir bölgede olsaydı dört mevsim yaşanmazdı. Karadeniz ve Akdeniz İklimi yerine sadece Karasal İklim yer alırdı. Sürekli soğuk, yağış ve buzul dönemleri yaşanırdı. Karın yerde kalma süresi uzardı. Gece ve gündüz sıcaklık farkları çok fazla olurdu. Bitki örtüsü çayır ve çalılıklardan ibaret olurdu. Yeryüzü şekilleri yüksek dağlardan oluşurdu.
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!