Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Bilimci Nasıl Çalışır Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 16, 17, 18 Sosyal Bilimci Nasıl Çalışır Etkinlik Soruları ve Cevapları

Sosyal Bilimci Nasıl Çalışır

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Ödev konularınıza ilişkin araştırma yaparken nasıl bir yol izlersiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Ödev araştırmalarında genelde kaynak belirleme, kaynak tarama, doğru kaynağa ulaşma ve bilgiyi analiz ederek değerlendirme, özet çıkarma ve ana fikir oluşturma gibi yöntemlerle yol belirlenir. bu bakımdan kaynağın güvenilir olması önemlidir. Ana fikrin özetle benimsenmiş olması gerekir.

Bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları izlerler. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Bilimsel araştırmalarda belli aşamaların takip edilmesi bilimsel bilginin sınıf olarak doğru bir şekilde meydana gelmesinde ve araştırmaların tutarlı, düzenli, bilimselliğe yakın, doğru ve kesin sonuçlar içermesinde önemli olmaktadır. Bu nedenlerle bilimsel araştırma basamaklarının takip edilmesi gerekir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Ayşe’nin bulduğu kanıtları nereden aldığını, eserin adını, basım yılını vb. özelliklerini belirtmesi sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

  • Cevap: Bir araştırmada kaynak en temel unsurdur. Kaynağın geçerliliği ve güvenilirliği bilimsel araştırma için vazgeçilmezdir. Kaynağın basım yılı, eserin adı gibi kavramlar da literatürdeki geçerliliği ve güvenirliği oluşturmaktadır.

Bilimsellik kavramını göz önünde bulundurarak Ayşe’nin araştırması hakkında nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Bilimsel olmak için bilimsel bilginin mutlaka denenmesi gerekir. Deneysel olan bilgilere ampirik olarak yaklaşılmaktadır. Bilimsel bilgide kaynak göstermek, deney yapmak, yöntem belirlemek önemli aşamalardır. Bunların tam olması, bilimsellik açısından önemlidir. Böylece doğru bilimsel araştırma ve bilimsel bilgi elde edilmiş olur.
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!