Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tarih Çağları ve Anadolu’da İlk Yerleşmeler Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tarih Çağları ve Anadolu’da İlk Yerleşmeler Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 42, 43, 44, 45 Tarih Çağları ve Anadolu’da İlk Yerleşmeler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Tarih Çağları ve Anadolu’da İlk Yerleşmeler

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

Sizce Anadolu’ya ilk yerleşen insanlar, yerleşmek için hangi özelliklere sahip yerleri seçmiş olabilirler? Bu konudaki tahminlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Anadolu’ya yerleşen insanlar ilk olarak yeryüzü şekillerinden hareket ederek sulak alanlara ve su kaynaklarına yakın yerlere gelmişlerdir. Daha sonra hayvancılığın yapılabilmesi ve tarımın gelişmesi için uygun yerlere yerleşmişlerdir. İklim özelliklerine göre de nüfus yoğunluğu oluşturmuşlardır.

Aşağıdaki tarih şeridini inceleyiniz. Geçmişten günümüze kadar geçen zaman nasıl sınıflandırılmıştır? Söyleyiniz.

  • Cevap: Geçmişten günümüze tarih, tarih öncesi devirler ve tarih devirleri olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca milat tarihi olarak da başlangıç noktası belirlenmiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Tarih atlaslarınızdaki Anadolu’da tarih öncesi ve ilk tarihsel dönemlere ait uygarlık merkezlerini gösteren harita üzerinde Çatalhöyük’ü gösteriniz.

  • Cevap: Çatalhöyük, en eski yerleşim yerlerinden biridir. Höyük, tarihi kalıntıların toprak altında kalması birikinti oluşturarak tepecik şeklinde bulunmasıyla oluşur.

Dergi haberi 3’teki açıklamalara göre Çatalhöyük’teki en önemli gelişme nedir? Sizce Çatalhöyük’ün hangi özellikleri bu gelişmenin yaşanmasında etkili olmuştur? Bu özelliklerin, insanların bu yerleri yerleşim yeri olarak tercih etmeleri üzerindeki etkileri neler olabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Çatalhöyük’te tarım devrimine öncülük eden kişiler yaşamıştır. Günümüzden yaklaşık dokuz bin beş sene önce tarım devrimi yaşanmıştır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı

Arkeologların buldukları bu tarihî nesne ve mekânlar Gordion’daki ilk yerleşmeler hakkında hangi bilgileri vermektedir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Oymacılık, çinicilik, seramikçilik, mobilyacılık gibi faaliyetlerin yapıldığı bilgisini vermektedir. Bu nedenle Gordion’da en önemli ticari unsurlar ilk olarak ortaya çıkmış, üretim temelli bir medeniyet oluşturulmuştur.

Fotoğraf 2.22’de İlk Çağ kent yerleşmelerinden biri olan Perge görülmektedir.
Mağara ve höyük yerleşmelerinden Perge’deki gibi kent yerleşmelerine geçişte sizce hangi faktörler etkili olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: İnsanların ticari ve sosyal faaliyetlerinin gelişmesi sonucunda ilkel hayat düzeninden o dönem içinde modern hayat düzenine geçilerek taş işlemeciliği işinin ilerlemesi ve matematik hesaplamalarının doğru yapılmasıyla mimari eserler ortaya konmaya başlanmıştır.

canakkale.gov.tr Internet adresine girerek Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Truva antik kentinin açık hava müzesine ait görüntüleri inceleyiniz. Bu yerleşim yerinin özellikleri hakkında bilgi edininiz.

  • Cevap: Truva ilk yerleşim yeri olan beldelerden biridir. Bir havza şeklindedir. Su kaynaklarına ve ulaşım yollarına çok yakındır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Günümüz Amasya’sına ait Fotoğraf 2.23’ü inceleyiniz. MÖ 5000 yıllarında kurulduğu bilinen Amasya’nın bir vadide, akarsu boyunca kurulmasının nedenlerinin neler olabileceğini söyleyiniz.

  • Cevap: Bir medeniyetin kurulmasında en önemli etken suyun bulunmasıdır. Su hayattır. Su tarafından insanlar yerleşerek hayatlarını devam ettirmek isterler. Bu nedenle nehirler boyunca kurulan şehirler bulunmaktadır.

Siz de çevrenize ve farklı yerleşim yerlerine ait görseller bulunuz. Bu yerleşim yerlerinin hangi özelliklere bağlı olarak gelişmiş olabileceğini söyleyiniz.

  • Cevap: Çevremizde birçok site bulunmaktadır. bu sitelerde apartman kültürü bulunmaktadır. Çok katlı binalar, günümüzde modern mimari olarak bilinmektedir.

Yaşadığınız yerleşim yeri sizce sahip olduğu hangi özellikleri sebebiyle yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Yaşadığımız yer ulaşım, eğitim, güvenlik, sağlık ihtiyaçlarının doğrudan giderildiği bir yer olarak merkezi konumu nedeniyle yerleşim yeri kabul edilerek tercih edilmiştir.
2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!