Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Telif ve Patent Hakkı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Telif ve Patent Hakkı Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 170, 171, 172 Telif ve Patent Hakkı Etkinlik Soruları ve Cevapları

Telif ve Patent Hakkı

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Satın aldığınız kitap, CD vb. ürünlerin üzerinde yer alan bandrollerin ne anlama geldiğini araştırınız.

  • Cevap: Bandrollü satışlar resmi satışlar olarak orijinal ürünlerde bulunur. Bandrolsüz satışlar korsan satışlardır. Korsan alışverişi emek hırsızlığıdır. Dinen de haramdır.

Korsan yayıncılık insanların emeğine saygısızlık olarak değerlendirilebilir mi? Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: Korsan yayıncılık insanların emeğine saygısızlıktır. Bir emeğin verilmesinde sarf edilen imkanların heba edilmesi ne demekse korsan yayıncılık yapılması da odur. Korsan yayıncılık kalitesiz ve basit kopyalarla hırsızlık yapmaktır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu duydunuz mu? Bu kanunun amacı ne olabilir? Tah minlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Evet duydum. Bu kanunla birlikte fikir ve sanat eserleri alanına ait ürünlerin orijinalliğinin ve tüm haklarının korunması amaçlanmaktadır. Böylece yan üretimler, korsan satışlar engellenmek istenmektedir.

Sizce bandrol uygulaması ile korsan ürün satışının önüne geçilebilir mi? Neden? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bandroller resmi olarak düzenlenir ve tekelden piyasaya kontrollü bir şekilde sürülürse korsan satışlarının önüne geçilebilir. Bandrol üretimi ve alımı bu nedenle çok önemlidir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Türk Patent ve Marka Kurumu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve patent hakkının sağladığı yararları öğrenmek için www.turkpatent.gov.tr İnternet adresinden bir araştırma yapınız.

  • Cevap: Türk Patent ve Marka Kurumu, icatların, eserlerin ve fikirlerin korunmasında önemli bir rol oynar. İzinsiz kopyalama, dağıtma ve basma gibi faaliyetlerin önüne geçmektedir.

Haberdeki mucidin buluşlarının patentlerini alması kendisine neler kazandırır? Söyleyiniz.

  • Cevap: İcadının taklit edilmesini önler. fikrinin çalınmasını önler. İcadın ona ait olduğu belli olur. İcadı ondan izinsiz kullanamazlar.

Karikatürdeki çocuk, yazılımının kullanılması ile ilgili öncelikle neler yapmalı? Neden? Söyleyiniz.

  • Cevap: Telif hakkı almalıdır, patentini bulundurmalıdır. Fikrinin çalınmaması için kurumlara başvurmalıdır.

Telif ve patent hakları olan ürünleri almanın önemini anlatan bir slogan cümlesi oluşturunuz.

  • Cevap: Emek hırsızlığına hayır!, Miras değil, alın teri!, Emeğine sahip çık!, Emek hırsızlarına dur deyin!, Korsan faaliyetlere hayır!
2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!