Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 167, 168, 169 Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma Etkinlik Soruları ve Cevapları

Tıp Alanındaki Buluşlar ve Toplumsal Dayanışma

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

1. Çevrenizde kan bağışı yapmış kişiler var mı? Hangi duygular içinde bağış yaptıklarını öğreniniz.

 • Cevap: Çevremde kan bağışı yapan kişiler var. Bular muhtaç ve mağdur olanlara yardım etmek, kan stoğunu güncel tutmak için bağış yapmışlardır.

2. Bugüne kadar hangi aşıları olduğunuzu öğrenerek defterinize listeleyiniz.

 • Cevap: Grip aşısı, çiçek aşısı, kuduz aşısı, tatanoz aşısı, kabakulak aşısı gibi aşılar olabilir.

Televziyon ve radyo gibi iletişim organlarında “Kan aranıyor!” anonsu veya organ bağışı haberleri duyunca neler hissediyorsunuz? Anlatınız.

 • Cevap: Birilerinin yardıma ihtiyacı olduğu ve kan grubuna göre insanların hemen harekete geçmesi gerektiğini düşünerek acıma ve acil yardım etme hisleriyle dolup taşıyorum.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sağlık alanında kullanılan hangi ürünleri biliyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: MR cihazları, röntgen cihazları, göz tarama, anjiyo cihazları, diş matkapları gibi teknolojik aletleri biliyorum. Teknolojik gelişmeler ile birçok kan tetkiki yanında kan grubunun tespitini de kolaylıkla yapmak mümkündür.

Kan grubunun bilinmesinin sağlayacağı yararlar nelerdir? Hangi durumlarda kan nakline ihtiyaç duyulur? Söyleyiniz.

 • Cevap: Kan grubunu bilmek bir kaza anında kan kaybı yaşanırsa kan nakli yapılabilmesi için elzemdir. bu nedenle daha önceden kan grubu tayin ederek kayıt altında tutmak gerekir.

İnternet haberi 9’u okuyunuz. Kan bağışında bulunmak toplumsal açıdan neden önemlidir? Açıklayınız.

 • Cevap: Kan bağışı yapmak aranan kanın istenilen zamanda elde edilmesini sağlayacağından acil durumlarla baş edebilmenin ve hayat kurtarmanın bir çözümüdür. Bu nedenle kan bağışı yapmak çok gereklidir.

“Yakın çevremizi kan bağışında bulunmaya yönlendirmeliyiz.”görüşüne katılıyor musunuz? Neden? Açıklayınız.

 • Cevap: Evet katılıyorum. Sağlık durumu elveren herkes kan bağışı yaparak acil kan ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmak zorundadır. Bu insani bir görevdir.

Ülkemizde kan bağışının hangi kurum ve kuruluşlara yapıldığını söyleyiniz.

 • Cevap: Kızılay kurumuna kan bağışı yapılmaktadır. Hastaneler de kan bağışı kabul etmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

Organ bağışı sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

 • Cevap: Organ bağışı sayesinde hayatlar kurtarılmaktadır. Organ bağışı için kişinin ve ailesinin izni olması gerekir. Bu durumda organ bağışı yapılabilir.

Organ bağışında bulunmanın toplumsal dayanışmaya etkisi sizce ne olabilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Organ bağışında bulunma toplumda en önemli dayanışma unsurlarını harekete geçirir. Çünkü teknik olarak vücudundan bir parça vermek, elinden gelenin fazlasını yapmaktır.

Bir gün organ nakli için sırada bekleyen kişilerden biri de biz olabiliriz. Bağışlanacak organlarla sağlığımıza kavuşacağımızı düşünürsek organ bağışının yaygınlaşması için neler yapılmasını önerirsiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi açıklayınız.

 • Cevap: Toplumda organ bağışının hangi şartlarda ve ne gibi durumlarda yapılabileceğini anlatarak bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

Grafik 7.1’de belirtilen yıllar içinde yaşam süresinin artmasını nasıl açıklayabiliriz? Teknolojik gelişmelerin insan ömrünün uzamasına katkısı neler olabilir? Söyleyiniz.

 • Cevap: Teknolojik gelişmeler, tıbbın ilerlemesini sağlar. Tıp ilerledikçe hastalıklara çare bulur.. Hastalıklara çare bulundukça da insan ömrü doğrudan uzar. Bu nedenle teknolojik gelişmeler insan sağlığının korunması için önemlidir.

Virüslerin, mikropların veya parazitlerin neden olduğu çiçek hastalığı ölümcül hastalıklardandır. İnsandan insana geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Günümüzde, artık bu hastalığın görülmemesinin nedeni ne olabilir? Söyleyiniz.

 • Cevap: Bu hastalığın panzehrinin bulunması ve insanların bağışıklık sistemlerinin buna göre korunmaya alınması önemli bir etkendir. Gelişen teknoloji sayesinde hastalık tedavisinde kullanılan aşı, serum ve ilaç gibi ürünlerin üretilmesi ve geliştirilmesi sağlanmıştır.

İlaçlar, aşılar ve serumlar da insan ömrünün uzamasını etkilemiş olabilir mi? Nedenini açıklayınız.

 • Cevap: Evet olabilir. Çünkü her biri bir hastalığın tedavisinde önemli bir etken olarak kullanılmaktadır.

Zaman zaman ülkemizde de yaşanan grip salgınlarına karşı, aşılama oranını artırmak için sizce neler yapılabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bu konu her ne kadar tartışmaya açık olsa da hastalıklara karşı önlem almak ve bunu insanlara da zarar vermeden yapmak gerekir.

Bilinçli bireyler olarak çevremizdeki bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak için neler yapabiliriz? Sınıf arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap: Her zaman bireysel ve çevresel temizliğe dikkat ederek yaşamalıyız.
2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!