Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Yaşantımızda Sosyal Bilimler Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Yaşantımızda Sosyal Bilimler Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 162, 163 Yaşantımızda Sosyal Bilimler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Yaşantımızda Sosyal Bilimler

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Hazırlık çalışmaları

Sosyal bilimler kavramından ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: İnsan hayatına dair birçok araştırmaların yapılmasını sağlayan ve insan hayatını kolaylaştıran disiplinler anlaşılmaktadır.

Sosyal bilgiler ile sosyal bilimler arasındaki fark nedir? Araştırınız.

 • Cevap: Bilgi, olgudur. Bilimsellik ise daha genel geçerdir. Sosyal bilgiler, sosyal bilimlerin biri ürünü olarak hazır bulunur.

Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Bunu yaparken hangi özelliklerinizi belirtirsiniz? Fiziksel özellikleriniz, duygularınız, düşünceleriniz, davranışlarınız, yaşam şekliniz, beslenme ve eğlenme gibi konulardaki alışkanlıklarınız, arkadaş ilişkileriniz, çevreyle ilişkileriniz ve iletişiminizi düşününüz. Bunlar hangi bilim alanıyla ilişkilidir? Açıklayınız.

 • Cevap: Kendimi tanımlarken duygusallığımdan, fiziksel özelliklerinde, fikirlerimden ve dünya görüşümden bahsederim. huy ve mizaçlarımı sıralarım. Hayat şeklim, kabullerim ve redlerimden bahsederim. Bütün bunlar sosyal bilimlerle ilgilidir.

Sizce bu anket çalışması sonucunda ne olmuştur? Tahmin ediniz.

 • Cevap: İnsanların okuldan beklentileri ve okuldan istekleri gün yüzüne çıkarak toplum genelinde ne oranda bir istek ve beklenti olduğu ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet İlköğretim Okulundaki bu değişikliğin anket sonucuyla ilgisi nedir? Belirtiniz.

 • Cevap: anket sonuçlarına göre sosyal bilimler alanından yararlanılarak sosyal bir tespit yapılıp çözümler üretilmiştir.

Okullarda rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisinin kurulma amaçları nelerdir? Bu servis ne tür çalışmalar yapar? Söyleyiniz.

 • Cevap: Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri uyum süreçlerinin yönetilmesi, şahsi sorunların çözülmesi, sağlık destek hizmetlerinin doğru verilmesi, eğitim ve öğretimin doğru gerçekleştirilmesini sağlar.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servislerinde görev yapan kişiler sosyal bilim alanında çalışır. Bunun nedenini açıklayınız.

 • Cevap: İnsanlarla doğrudan ilgilenen her kurumsal ve bireysel birimler sosyal bilimler alanına dahildir.

Alışveriş merkezlerinde, sokaklarda Fotoğraf 7.1’deki gibi anket yapan biriyle hiç karşılaştınız mı? Bu kişilerin yaptığı görevin sosyal bilimlerle ne tür ilişkisi vardır? Açıklayınız.

 • Cevap:

Hayatımızdaki her olayın mutlaka bir sosyal bilim dalı ile ilişkisi vardır. Bunun nedeni ne olabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

 • Cevap: Evet karşılaştım. Anketörler sosyal bilim alanında örneklem üzerinde araştırmalar yapan kişiler olarak araştırma kısmında ve veri toplama alanında yardımcı olurlar.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı

Yukarıdaki metni okuyunuz. Metinde verilen açıklamalar hangi sosyal bilim dallarının çalışma alanları ile ilişkilendirilebilir? Neden?

 • Cevap: İnsanların yaşam alanları konusunda yaşama hakkı, barınma hakkı ve örf, adet ve kültürleri üzerinde sosyal bilimsel bir araştırma olduğunu anlaşılmaktadır.

Sosyal bilimlerin bahsedilen çalışmaları toplum üzerinde nasıl bir etki yaratabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Sosyal bilimler çalışmaları toplumun bazı değerlere sahip olmasında, bir konu hakkında fikirlerinin ortaya çıkmasında, krizlerin yönetilmesinde, sorunların çözülmesinde, istek ve beklentilerin gerçekleşmesinde etkili olmaktadır.

Gazete haberi 20’yi inceleyiniz. Bilgisayar firması niçin antropologlardan yararlanma ihtiyacı duymuş olabilir? Söyleyiniz.

 • Cevap: Antroploji insan üzerinde çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. İnsanın sosyal durumu üzerinde kültürel eğilim çalışmaları yapar. Bu nedenle bilgisayar firması, hangi model ve bilgisayar şeklinin insanları etkileyebileceği konusunda sosyal bilimsel bir araştırma yapmayı tercih etmiştir.

Araştırma: Sosyal bilimlerle ilgili bilim dalları hakkında bir araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı kullanarak bu bilim dallarını tanıtan bir afiş hazırlayınız. Afişinizde bu konuda gazete ve dergilerden derleyeceğiniz haber, fotoğraf vb. materyalleri kullanabilirsiniz. Çalışmanızı öğrenci ürün dosyanızda saklayabilirsiniz.

 • Cevap: Sosyal bilimler ile ilgili, insanların ön yargıları nasıl kırılabilir diye bir konu üzerinde çalışmalar yapılabilir.
2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!