Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 104 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 104 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

Düşünelim-Tartışalım: “Bana bir ağaç gösterin ki onun hâli Müslüman’ın hâli gibi olsun. Bu öyle bir ağaçtır ki her vakit Rabb’inin izni ile meyvesini verir, yapraklarını da düşürmez… Bu, hurma ağacıdır. ” (Buhân, Edebü’l- Müfred/360.)
Yukarıda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sorduğu bir bilmeceyi okudunuz. Konuşmanızı etkili kılmak için hangi yöntemleri kullandığınızı arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Konuşmamı etkili kılmak için; ses tonuma ve diksiyonuma dikkat ederim. Jest ve mimiklerimle konuşmamın daha etkili olmasını sağlarım.

İnsanlara hitap ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Size nasıl hitap edilmesini istersiniz? Kısaca yazınız.

  • Cevap: Onlara saygı ve sevgi sınırları içerisinde hitap ediyorum. Onları üzmemeye ve kırmamaya özen gösteriyorum. Bana da aynı şekilde hitap edilmesini isterim.

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) konuşmasındaki samimiyeti bir örnekle açıklayınız.

  • Cevap:  Sevgili peygamberimiz bir nezaket insanıydı. İnsanlara her zaman nezaketle davranır ve asla kabalıktan honut olmazdı. Çöl insanları bir çok zaman ona kaba davranırlar fakat o onlara yummuşak ve nazik muamele ederdi. O kaba insanlar da bir süre sonra nezaket abidelerine dönüşürdü. “Resul’i Ekrem efendimize dokuz yıl hizmet ettim, onun bana bir kez bile, ‘şu işi yapmasaydın-da böyle yapsaydın’ dediğini yahut onun benim bir işimi ayıpladığını görmedim. “

2. Hz. Muhammed (s.a.v.) konuştuğu konuya dikkat çekmek için hangi yöntemlerden faydalanmıştır?

  • Cevap: Hz. Peygamber tane tane, açık-seçik ve herkesin anlayabileceği bir tarzda konuşurlardı. O kadar ki, dinleyenler eğer kelimelerini saysa, onları teker teker sayabilirlerdi. Yerine göre de konuşması sırasında geçen önemli cümlelerini üçer defa tekrar ederlerdi.

SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK

1. “Nezaket ve nazik” kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız.

  • Cevap:Nezaket: Başkalarına karşı saygılı ve incelikle davranma, incelik, naziklik.

    Nazik: Başkalarına karşı saygılı davranan.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) nezaketine bir örnek bularak defterinize yazınız. 

  • Cevap: “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem (yolda) bir adama rast­layıp da onunla konuştuğu zaman, adam dönüp gidinceye kadar Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, mübarek yüzünü ondan çevirmezdi ve adamla tokalaştığı zaman, adam elini çekinceye kadar O, mübarek elini adamın elinden çekmezdi. Hiç bir zaman O’nun mübarek dizle­ri de yanında oturan adamın dizlerinden ileride görülmemiştir.”
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir