Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 13 Cevabı

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 15 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 14 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 14 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı 

Düşünelim-Tartışalım: Hz. Hatice (r.a.) Peygamberimizin hangi erdemli davranışlarından etkilenmiş olabilir?

  • Cevap: Ticarette dürüstlüğünden, Akıllı bilgili hoşgörülü medeni donanımlı olmasından.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesiyle ilgili aşağıda boş bırakılan kutuları doldurunuz.

  • Cevap:

Annesinin ismi: Amine
Babasının ismi: Abdullah
Sütannesinin ismi: Halime
Amcasının ismi: Ebu Talib
Dedesinin ismi: Abdulmuttalib
İlk eşinin ismi: Hz. Hatice

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk dönemini anlatınız.

  • Cevap: Açıklama : 571 yılında Rebiülevvel ayı pazartesi gün mekkede doğmuştur. Doğmadan önce babasını kaybetmiştir.  4 yaşına kadar süt annesi halime hatun bakmıştır. 6 yaşındayken annesi vefat etmiştir. Babasının kabrini ziyaret gittiklerinde annesi “EBVA” köyüne yakın bir yerde vefat etmiştir. 6 yaşında dedesi bakmıştır dedesi vefat etmiştir. 12 yaşında Amcası Ebu Talip bakmıştır. Amcası Ebu Talip ile ticaretle uğraşmıştır. Çocukluğundan beri güvenlilir biri olduğu için “Muhammedul Emin” lakabını almıştır. 25 yaşına kadar Ebu Talipin yanında kalmıştır ve Hz. Hatice ile evlenmiştir. 

2. Mekkeliler Hz. Muhammed’e (s.a.v.) niçin Muhammedü’l-Emin diyorlardı?

  • Cevap: Hz.Muhammed(s.a.v), putlara tapmaz, doğruluktan ayrılmaz, yalan söylemez, kimseyi kırmaz özellikleriyle, akıllı ve olgun davranışlarıyla, doğru sözlülüğü ve güvenilirliğiyle Kureyşliler arasında saygınlık kazanmıştır. Bundan dolayı “Muhammedül Emin” (Güvenilir Muhammed) denilmiştir.

3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice’yle (r.a.) evlilik sürecini anlatınız.

  • Cevap: Hazreti Hatice, Peygamber Efendimizin ticaretle uğraştığı zamanlarda ticaretle uğraşıyordu. Hz. Hatice Peygamber Efendimizi çocukluğundan beri tanıyordu ama Şam’a göndermesiyle daha da yakından tanımış oldu. Evlenmek istediğini belirtti, ve teklifi iletmesi için arkadaşından rica etti. (Münye kızı Nefise). Peygamber efendimiz gelen teklifi amcasına iletti ve amcası da teklifi tahkik etti. Hz. Hatice’nin böyle bir evliliği istediğini kendisinden öğrendi.

SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK

1. Hüzün Yılı kavramının ne demek olduğunu araştırınız.

  • Cevap: Hüzün yılı Hz.Muhammed’iniki yakınını yani Hz.Hatice’yi ve Hz.EbuTalipi kaybettiği yılla verilen addır.Çünkü iki yakınını da aynı yılda kaybetmiştir.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.), İslam’a davetinin ilk yıllannda ne tür zorluklar yaşadığını araştırınız.

  • Cevap: Peygamberimiz İslam’a davetinin ilk yıllarında yakınlarından bile eziyet görmüştür. Amcasının karısı yollarına dikenler dökmüştür. Onun dışında Mekke’de namaz kılarken sırtına hayvan işkembesi konulmuş, Taif’te taşlanmıştır. Ancak o yine de davetinden vazgeçmemiştir.
4
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
13
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir