Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 49 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 49 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı 

Düşünelim-Tartışalım: “Amellerin en üstünü Allah için sevmek ve Allah için buğzetmektir. (sevmemektir)” (Ebû Dâvud, Sünnet Kitabı/ 4599.) Verilen hadisten yararlanarak “Allah için sevmek” ve “Allah için sevmemek” kavramlarından anladıklarınızı arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Amel: “Bir kimsenin dinin buyruklarını yerine getirmek için yaptıkları.” anlamına gelir. Dinimizin emrettiği şeylerden bir tanesi de Allah’ı sevmektir. İyi bir Müslüman dinin emrettiklerini yerine getirir. Emrettiklerini yapar ve Allah’ı sever.

İnanç kavramı sizde neleri çağrıştırıyor? Noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap: İnanç, kesin olarak inanılan şey, iman ve anlayış şekli demektir. İnanç; ibadeti değil, imanı esas alan İslami kaide ve hükümlerin tümüdür. Kısaca inanç, Kur’an ve Sünnet ışığında İslam Dini’nin iman esaslarından sistemli bir şekilde bahseden düstûrlardır.

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah sevgisiyle ilgili bir hadisini söyleyiniz.

  • Cevap: Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Üç özellik vardır, ki bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını alır: Allah ve Resulünü her şeyden fazla sevmek. Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek. Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah sevgisinden dolayı yapılmasını tavsiye ettiği davranışları
açıklayınız.

  • Cevap: Allah ve Resûlünü her şeyden fazla sevmek.
    Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek.
    Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”

SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) inancına bağlılığıyla ilgili bir örnek bularak defterinize yazınız.

  • Cevap: Efendimizin, “Güneşi sağ, ayı da sol elime koysalar bile ben bu davadan vazgeçmem” dediği olayı örnek verebiliriz. Bu olayda, Müşrikler, Ebu Talib’e gelerek Hz. Muhammed’in bu davadan vazgeçmesini söylediler. Ebu Talib bunu Efendimize söyleyince Peygamberimiz amcasına “Allah’a yemin olsun ki, güneşi sağ, ayı da sol elime koysalar bile ben bu davadan vazgeçmem. Allah beni bu yolda ya galip getirir ya da ölüp giderim.” demiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir