Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 69 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 69 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı 

Düşünelim-Tartışalım: Su kaynaklarının korunması, kirletilmemesi için üzerimize düşen görevleri açıklayınız.

 • Cevap: Su kaynakları her canlı için hayati bir öneme sahiptir. Özellikle insanların su olmadan hayatlarını devam ettirebilmeleri mümkün değildir. Su kaynakları sayesinde elde edilen sular insanlar tarafından gerek vücut fonksiyonlarının çalışması adına içilerek, gerekse sağlıklı bir insan olmak için çok önemli olan hijyen için kullanılmaktadır. Hiçbir insan hayatını su tüketmeden devam ettiremez. Her insanın vücut fonksiyonlarının çalışması için su tüketmesi şarttır. İnsan vücudunun çok büyük bir kısmı su ile kaplı olduğundan suya ihtiyaç her gün olmaktadır.İnsan hayatı için bu kadar önemli olan suyun doğru kullanılması gerekmektedir. Yerüstü su kaynaklarının korunması için ilk önce suların temiz tutulması ve aynı zamanda da kirletilmemesi önemlidir. Yeraltı su kaynakları ise insanların çevreyi kirletmeleri sonucunda kirlenmektedir. Bu yüzden her insan su kaynaklarının insan hayatı için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalı ve çevre temizliğine her zaman özen göstermelidir. Ayrıca su israfının da engellenmesi bu konu için önemli olacaktır.

Haritayı inceleyip en çok karşılaşılan çevre problemlerinin neler olduğunu arkadaşlarınızla konuşunuz. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çevreyi koruma konusunda tavsiyelerini de göz önüne alarak alınabilecek önlemler konusunda görüşlerinizi söyleyiniz.

 • Cevap: Haritayı incediğimde en çok karşılaşılan çevre problemleri hava ve su kirliliğidir.

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) evlerin temizliğine verdiği önemle ilgili bir hadisini söyleyiniz.

 • Cevapİslâm dini temizlik üzerine kurulmuştur. Müslüman demek temiz insan demektir. Temiz olanları hem Allah, hem de insanlar sever. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor :
  “Şüphesiz ki Allah, çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever.”

  Allah’ın sevdiği kişilerden olabilmemiz için temizliğe dikkat etmemiz gerekir. Sevgili Peygamberimiz: “Temizlik imanın yarısıdır.” buyurarak dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmiştir.

  Müslüman namaz kılarken Allah’ın huzurunda bulunur. Allah’ın huzuruna çıkmak için beden, elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olması gerekir. Dinimiz iç temizliğine de büyük önem vermiştir. Müslümanın dışı temiz olduğu gibi kalbi ve rûhu da temiz olmalıdır.

2. Hz. Muhammed (s.a.v.) suların temizliğiyle ilgili ne gibi tavsiyeler vermiştir?

 • Cevap: Su ile ilgili bir tavsiyesi: “Lanete sebep olan üç şeyi yapmaktan; su yollarına ve kaynaklarına, yol ortasına, gölgelik yerlere abdest bozmaktan sakınınız.”

SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ağaç dikmeyi teşvik eden bir hadisini bularak defterinize yazınız. 

 • Cevap: İslam dini ağaç ekmeye ve ağaçları korumaya önem vermiştir. Bu konuya önem verdiğini Peygamberimizin şu hadisiyle anlıyoruz “Kim bir fidan diker veya ekin eker de bundan insanlar ve kuşlar faydalanırsa bunlar onun için hayır ve berekettir”. Bizlerde bu hadise belirtilen hayrı kazanmak için ağaç dikmeliyiz.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorumlar

 1. Bence uzun ama çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir