Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 79 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 79 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı 

ÜNİTEMİZİ DEĞERLENDİRELİM

A) Aşağıdaki soruların cevaplarını noktalı yerlere yazınız.

1. Hz. Muhammed (s.a.v.) çevre temizliğine niçin özen göstermiştir? Hadislerinden örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam hem manevi hem de maddi anlamda insanların en temizi idi. “Temizlik imanın yarısıdır.” buyurarak inanan bir insanın, temizliğine dikkat etmesi gerektiğini vurgulardı. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam , manevi temizlikle beraber, beden, elbise ve çevre temizliği gibi maddi temizliği de imanın bir gereği olarak görürdü görürdü. İbadetin şartlarının başında temizliği sayar, “Namazın anahtarı, temizliktir.” buyururdu. Özü temiz, sözü temiz, bedeni, elbisesi, çevresi temiz, davranışları temizdi.Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, hayatı boyunca Yüce Allah’ın, “De ki: Pis ile temiz bir değildir…” ayeti doğrultusunda pis olanlardan uzak durmuş, temiz olanlara yönelmiştir. “Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve iman ettiğiniz Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun…” buyruğu üzere temiz, erdemli ve sorumluluğunun bilincinde bir hayat yaşamıştır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam inanan her Müslüman’ın, onun temizlikle ilgili tavsiyelerini ve davranışlarını öğrenmesi, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam örnek alması, onun tavsiyelerini ve davranışlarını dikkate alarak yaşaması gerekmektedir.
    Yüce Allah c.c. Kur’an-ı Kerim’de, temizliğe riayet edenleri sevdiğini bildiriyor. Öyle ise temiz olalım, çevremizi temiz tutalım ki Allah’ın sevdiği kullardan olalım

2. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) cansız varlıklara bakışının nasıl olduğunu yazınız.

  • Cevap: Hz. Peygamber cansız varlıklarında korunması ve onlara zarar verilmemesi gerektiğini savunmuştur.

3. Ekolojik denge ne demektir? Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ekolojik dengeyi korumak konusundaki tavsiyelerinden örnekler veriniz.

  • Cevap: İnsan ve diğer canlıların varlık ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için gerekli olan koşulların bütünüdür. Doğayı ve doğadaki canlıları korumak için pek çok şey yapmıştır. Ekolojik dengenin bozulmasının en büyük sebebi israftır. Hz. Muhammed her türlü harcamada ölçülü olunması gerektiğini söylemiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. Milli Eğitim Bakanlığının Zorla Seçtiği Bir Öğrenci :D

    1. sorunun cevabı çok uzun aga yaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir