Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları / 6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 94 Cevabı
6. Sınıf Tekno Artı Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 94 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Hatice ARICI tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere önem verilmiş ve görsel tasarım Ümit YÜKSEL tarafından yapılmış. Ölçme – Değerlendirme bölümünde ise Tolga İNCE var.

6. Sınıf Hz. Muhammed’in Hayatı Tekno Artı Yayınları Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Tekno Artı Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 

Düşünelim-Tartışalım: “Kardeşi ile bir yıl konuşmayan, onu öldürmüş gibidir. ” (Buhârî, Edeb’ül-Müfred/ 404.) Kardeşlerin küsmeleri ne gibi olumsuz sonuçlara neden olur? Hadisten yola çıkarak arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap: Kardeşimizle bazen tartışabiliriz fakat kardeşler arasında küslük olmaz. O bizim canımızdan kanımızdan birisidir. Onları sevmeli ve aramızın kötü olmaması için ilişkimize önem vermeliyiz.

Kardeşlik duygusunu anlatan bir dörtlük yazınız.

 • Cevap:

Her zaman her yerde var bir kardeşlik,
Herkes arkadaş,dost,kardeş.
Her yere barış,sevgi hakimiyet,
İşte bu herkesin istediği bir Dünya.

1. Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi durumların kardeşler arası ilişkileri olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştir? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Peygamber Efendimiz bir hadisinde “Ashabım! Birbirinize düşmanlık etmeyiniz, birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizden (yüz çevirerek) ayrılmayınız. Ey Allah’ın kulları! Birbirinizle kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın din kardeşine üç günden fazla küs durması helal değildir.” buyurmuştur. Bu hadisle gereksiz düşmanlık, kıskançlık ve dargınlıkların kardeşler arası ilişkileri olumsuz etkileyeceğini belirtmiştir.

2. Kardeşlerin birbirlerine karşı ne gibi sorumlulukları olduğunu Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hadislerinden örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Peygamber Efendimiz hadislerinde kardeşlerin birbirlerine karşı bazı sorumluluklarının olduğunu bildirmiştir. Bunlar;Birbirlerinin  eksiklerini görmezden gelmek,
  Özel hayatını araştırmamak,
  Kardeşi ile küskün kalmamak,
  Birbirlerinin hatalarını düzeltmek,
  Asla ve asla küfürle suçlamamak.

SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) büyüklere saygı duymayı tavsiye eden bir hadisini araştırarak defterinize yazınız.

 • Cevap: “Küçüklere merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen, bizden değildir.” (Tirmizi, Birr, 15)

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinde sevgi ve saygıya verdiği önemi açıklayan bir örnek araştırarak defterinize yazınız.

 • Cevap: Peygamberimiz bir gün kızı Fatıma’yı ziyarete gitti ve geceleyin onun evinde kaldı. Bir ara torunu Hasan uyanıp su istedi. Hz. Muhammed (sav.) hemen yerin- den kalkarak bardağa su koyup getirdi. Bu arada diğer torunu Hüseyin de uyandı ve suyu içmek istedi. Hz. Muhammed (sav.) suyu Hasan’a verdi. Bunun üzerine kızı Fatıma, “Hasan’ı Hüseyin’den çok seviyor gibisiniz babacığım.” deyince Hz. Muhammed (sav.), ‘Hayır, olur mu öyle şey? Önce Hasan su istediği için ona verdim.’ buyurdu.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir