Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı

6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 201 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Tuna Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Nilgün GÖKÇE ve Nermin IŞIK tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Abdüssamed BAŞER tarafından yapılmış.

6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

6. Sınıf Tuna Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

A) Aşağıdaki Soruları Cevaplayınız.

1. Evlerde kullanılan katı, sıvı ve gaz yakıtları listeyiniz.

 • CevapKatı yakıtlar; odun kömürü, taş kömürü ve kömür şeklindedir.Sıvı yakıtlar; mazot, motorin ve benzin şeklindedir.Gaz yakıtlar; doğal gaz, biyogaz, sıvılaştırılmış gaz şeklindedir.

2. Yanan fosil yakıtların çevreye etkileri nelerdir?

 • Cevap: Enerji kaynakları fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Fosil yakıtlar, kömür, doğal gaz, petrol gibi yakıtlardır. Bu yakıtların yanması sonucunda genelde karbon ve türevleri şeklinde atıklar meydana gelmektedir. Fosil yakıtların çevreye zararı bulunmaktadır. Günümüzde en çok yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Hem enerji tasarrufu hem de maliyet açısından yenilenebilir enerji kaynakları daha elverişlidir.

Yanan fosil yakıtların çevreye etkileri şu şekildedir:

*Geri dönüşümleri ve geri kazanımları mümkün değildir.

*Hava kirliliğine neden olmaktadır.

*Küresel ısınmaya neden olmaktadır.

*Zehirlenmelere neden olmaktadır.

*Doğal dengenin ve döngülerin aksamasına neden olmaktadır.

*Zehirlenmelere ve hastalanmalara neden olmaktadır.

3. Gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın olarak kullanılması için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Niçin?

 • Cevap: Yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi ve çevreye olan etkileri: Yenilenebilir enerjinin gelişimi, yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlar tarafından kullanımı ile ilgilidir. Yenilenebilir enerjinin gelişimine olan ilgi, fosil yakıtların çevreye verdiği atık gazlar ve fosil yakıtlar ve nükleer enerjinin kullanımının riskleri ile doğrudan ilişkilidir.

2002 yılı kasım ayı Enerji Ajansı verilerine göre tüm dünyada kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının, toplam enerji kaynakları içindeki payı  % 13.8 ‘dir.

Bu payın dağılımı ise %80 yanabilir ve yenilenebilir atıklar, %16.5 hidro enerji, % 0.5 diğerleri (rüzgar, jeotermal, güneş, dalga, gel-git olayları vs.) olarak verilmiştir.

4. Öğretmenin sorusunu kim doğru cevaplamıştır? Bu cevabı seçmenizin nedenini açıklayınız.

 • CevapAhmet’in cevabı doğrudur. Lodoslu ve fırtınalı havalar sobalı ve kombili evler için oldukça sıkıntılıdır. Çünkü hava sirkülasyonları çok sık değişmektedir. Lodoslu ve fırtınalı havalarda, rüzgar akışları bacalardan çıkan atıkların geri girmesine ve geri basmalara neden olmaktadır. Lodoslu ve fırtınalı havalarda geri basmalar gerçekleşmektedir.Hava akımlarının bu şekilde gerçekleşmesi sobaların ve kombilerin düzgün çalışmamasına neden olur. Sobalar ger basar ve karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olabilir. Bunun için lodoslu ve fırtınalı havalarda uyarılar yapılmaktadır. Kombilerin çalışması bozulması ve gaz kaçakları olmasında diye de kombiler için de uyarı yapılmaktadır. Hava akımları yakıtların sirkülasyonunu etkiler.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
6
angry


Sponsorlu Bağlantılar

21 Yorumlar

 1. Beyendim .İhsan kursunoglu ortaokilunda okuyom

 2. neden cevapları koymamışlar soruları biz kitaptada görüyoruz

 3. cevap yazmıyor bunun neresi süper yaaaa

 4. hımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 5. bordo bereli sema

  şahane

 6. Gayet güzel ve anlamadığım yerlerde bna yardımcı oldu

 7. cokkk guzel ben bazi yerlerini deistirerek yaziyorum hocada anlamiyo

 8. Güzel olmuş bide buradan yararlanmak için giriyoz aman siz daha çok laf atıyorsunuz buradan yaptığımıza AYIPP denir!!!!!!!!!!!?????

 9. mükkenmel anlatmaya gerek yok

 10. sarımsağı al maydonoza sar bitarafına @+%

  çok iyi bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir