Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı İletişim Hataları Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Gizlilik Kareleri Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Farklılıklara Saygı Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Farklılıklara Saygı Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Farklılıklara Saygı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 15 Farklılıklara Saygı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Farklılıklara Saygı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı

Selim arkadaşlarının fiziksel özellikleriyle sürekli dalga geçer, onlara takma adlar takardı. Arkadaşları onu uyarsa da aldırış etmez, onları patates, yer elması, uzun, sıska gibi isimlerle çağırırdı. Selim’in bir süre sonra gözleri rahatsızlandı ve doktor ona bir gözlük verdi. Selim yeni gözlüğüyle okuluna adım atar atmaz neye uğradığını şaşırdı. Onu bu hâlde gören arkadaşları tempo tutup bağırmaya çoktan başlamıştı: dört göz, dört göz! Arkadaşlarının
fiziksel özellikleriyle sürekli alay eden Selim için düştüğü bu durum çok üzücüydü.

1. Sizce Selim’in yaptığı davranışlar doğru mu? Neden?

  • Cevap: Kesinlikle yanlıştır. Selim başkalarıyla alay etmekte onları küçük düşürücü hitap ve ya lakaplarla çağırmaktadır. Oysa bu insanları incitebilecek bir davranıştır.

2. Selim kendisine de bir isim takılınca neler hissetmiştir?

  • Cevap: Çok kötü olmuştur. Çünkü insanın fiziksel özelliklerinden dolayı onunla dalga geçilmesi örneğin dört göz denmesi çok kırıcı bir durumdur.

3. Size istemediğiniz bir lakapla seslenilse ne hissedersiniz?

  • Cevap: Kötü hissederdim. O özelliğimden dolayı bütün insanlar arasında kendimi eksik hissederdim ve de bu durum bütün moralimi alt üst ederdi.

4. Arkadaşlarınızla konuşurken onları alaya alan ve aşağılayan lakaplar vererek hitap ettiğiniz oluyor mu? Arkadaşlarınız bu durumda neler hissediyordur?

  • Cevap: Daha önceleri oluyordu. Çocukluktan kalma bir davranıştı. Şimdi ise olayların farkına daha kolay vardığım için bu şekilde davranmıyorum. Onları kırıcı yada üzücü şekilde davranmaktan çekiniyorum.

5. İnsanlar hangi özelliklerini seçme hakkına sahip değildir?

  • Cevap: Anne babalarını, göz renklerini, boylarını, saç renklerini, yüz hatlarını gibi kalıtsal yolla kazandıkları şeyleri seçme hakkına sahip değildirler.

6. Farklı fiziksel özellikteki kişilere karşı nasıl davranmalıyız?

  • Cevap: Onlara o farklılıklarını hissettirmeden onları öyle kabullenerek, onları kıracak her türlü davranıştan kaçınarak onlarla güzel ve iyi dostluklar kurarak yaşamalıyız. Ve unutmamalıyız ki bir gün benzer şeyler bizim de başımıza gelebilir.
0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
4
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir