TIKLA ABONE OL
Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Araştırma Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Osmanlı Ordusu Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Fetih Siyaseti Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Fetih Siyaseti Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Fetih Siyaseti Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 49 Fetih Siyaseti Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Fetih Siyaseti

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Yukarıda İstanbul’un fethinden önceki döneme ait Osmanlı haritası yer almaktadır. Haritada Osmanlı Devleti’nin kurulduğu bölge ile yayıldığı bölgeleri dikkatle inceleyiniz. Haritadan yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. İstanbul’un fethinden önce Osmanlı Devleti batıda mı yoksa doğuda mı daha fazla fetih yapmıştır? Bunun nedenleri ne olabilir?

  • Cevap: Doğuda daha çok fetih yapmıştır. Çünkü Batıya doğru ilerlemek, daha çok askeri güç gerektirdiğinden dolayı Bizans tehdidi ortadayken Batı yönüne fetihler yapamamıştır.

2. İstanbul’un fethinden önce Anadolu birliği sağlanmış mıdır? Bunun nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Evet öncelikle Anadolu’da bir birlik sağlanmıştır. Çünkü Bizans, Osmanlı için güçlü bir rakiptir ve İstanbul kuşatması esnasında yaşanabilecek bir bozgun, devletin yıkılmasına neden olabilecektir. Bu sebepten dolayı kuşatma sırasında, devleti diğer taraflardan gelecek tehditlere karşı korumak için Anadolu birliği sağlanmıştır.

3. İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Devleti hangi yönde fetihlere ağırlık vermiş olabilir? Niçin?

  • Cevap: Batı yönündeki fetihlere ağırlık vermiştir. Çünkü Osmanlı, bir İslam devleti olduğundan dolayı temel hedeflerinden bir tanesi de İslâm kültürünü yaymak, yeni bölgeleri Müslümanlaştırmak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda Doğu Avrupa Balkanlar bölgesi üzerinde yüzlerce, binlerce camiler inşa edilmiş, İslâm kültürü belirli bir dönem oralarda hakim olmuştur.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. hepinize fark attım

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!