Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Türklerin Anadolu’yu Yurt Edinmeleri Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Türklerin Anadolu Türkiye Oluyor Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Türklerin Anadolu’da Yapılan Mücadeleler Cevapları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Türklerin Anadolu’da Yapılan Mücadeleler Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadolu’da Yapılan MücadelelerCevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 54, 55, 56 Anadolu’da Yapılan Mücadeleler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Anadolu’da Yapılan Mücadeleler

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı

Herhangi bir yer veya bölge, bir millete nasıl vatan olabilir? Örnek veriniz.

 • Cevap:  Herhangi bir yer veya bölge, bir millet için ortak bir dil konuşulunca, ortak bir tarihsel geçmişe sahip olunursa, bir arada birlik ve beraberlik içinde ortak duygularını paylaşırsa ve son olarakta ortak kültürel değerlere sahip olunursa vatan olabilir.

Sultan Alparslan, askerlerine bu konuşmayı niçin yapmıştır?

 • Cevap: Sultan Alparslan askerlerine bu konuşmayı, Allah’ın büyüklüğünü ifade etmek, askerlerine tercih hakkı verdiğini söylemek ve savaşın kazanılmaması ve kazanılması durumunda neler yapılması gerektiğini anlatmak için yapmıştır.

Sultan Alparslan, Türklerin istikbalini niçin Anadolu’nun fethinde görmüş olabilir?

 • Cevap: Bizans imparatoru Romen Diyojen Anadolu’ya yapılan Türk akınlarını kesin şekilde durdurmak istiyordu. Bu amaçla büyük bir ordu oluşturarak yola çıktı. Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan bu orduyu Malazgirt ovasında karşıladı. Sultan Alparslan’ın barış önerisi korktuğuna yorumlanarak kabul edilmedi.Savaşın kaçınılmaz olduğunu gören Sultan Alparslan askerleri ile birlikte Cuma namazını kıldı ve onlara moral verici bir konuşma yaptı. Savaş Türk atlı birliklerinin saldırısı ile başladı. Bozkır taktiğine aldanan Bizanslılar ağır bir yenilgi aldılar hatta mağrur imparator Romen Diyojen esir düştü. Böylece Bizans’ın gücü kırılmış Anadolu’nun kapıları sonsuza dek Türklere açılmıştı.

“Malazgirt Meydan Savaşı’nın Türk tarihi açısından sonuçları neler olmuştur?

 • Cevap: 1071 Malazgit Zaferi’nin en önemli sonucu tabiki Anadolu bir Türk yurdu olma yolunda kapılarını açmıştır. Her ne kadar daha önceden de seferler olsa da bu zaferle birlikte Anadolu’ya Türk göçü yoğun bir şekilde başlamıştır.Bu durum haliyle Bizans’ın İslam toprakları üzerinde baskısını azaltmada etkili olmakla birlikte Haçlı seferleri için önemli bir etken olmuştur.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı

Yandaki haritayı inceleyerek ilk dört Haçlı Seferinin hangi bölgelere yapıldığını söyleyiniz.

 • Cevap:

1-Haçlı seferi Anadolu üzerinden Kudüs’e yapılmış.

2. Haçlı seferi İstanbul’a geldikten sonra Ege bölgesinden Antakya’ya ve Ege denizinden Akka’ya olmak üzere iki yoldan yapılmıştır.

3. Haçlı seferi denizden ve Anadolu üzerinden Akka ve Kudüs’e yapılmıştır.

4. Haçlı seferi İstanbul’a yapılmıştır

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Haçlı Seferleri Türklerin Anadolu’da ilerleyişini nasıl etkilemiştir?

 • Cevap:  Türklerin ilerleyişine darbe vurmuştur Anadolu Selçuklularına zarar vermiştir. Zayıflamasına neden olmuştur.

Miryokefalon Savaşı’nın Türk tarihi açısından önemi nedir?

 • Cevap:
 • Miryokefalon Savaşının kazanılmasıyla Anadolu’nun tapusu alınmıştır.
  Türkler Bizans’a karşı son kez savunma savaşı yapmış, bu savaştan sonra Bizans savunmaya çekilmiş, Türkler taarruza geçmiştir.
  Haçlı seferleri sırasında Bizans’a kaptırılan üstünlük geri alınmıştır.

Haçlı Seferlerine katılan ve başarısız olan kişilerin kilise ve din adamlarına karşı bağlılık ve güven duymalarında bir değişikliğe neden olmuş olabilir mi? Neden?

 • Cevap:   Haçlı Seferleri sonucunda başarısız olan adamların kilise ve din adamlarının olan bağlılıklarında şu değişikliklere neden olmuştur;Kilise ve din adamlarına duyulan güven sarsıldı.

  Papa’nın otoritesi azaldı.

  Haçlı Seferlerinden önce kilisenin hakimiyet alanı İstanbul ve Kahire’ye kadar uzanıyordu. Haçlı Seferlerinden sonra İtalya merkezi ile sınırlı kaldı.

Haçlı Seferlerine katılan birçok şövalye ve soylu kişilerin ölmesiyle derebeyliğin zayıflaması ve kralların siyasal gücünün artması arasında nasıl bir bağ kurulabilir?

 • Cevap: Haçlı Seferlerinde soylu kişiler ve şövalyeler ölünce sahibi oldukları derebeylikler zayıfladı, yıkıldı. Bu sebepten ötürü krallıkların gücü arttı.Asıl derebeylikleri yıkan ise Haçlı Seferleri sonucu artan ticaret ile kralların ekonomik gücünün artmasıdır.

Haçlı Seferleri sonunda, Haçlılar Avrupa’ya hangi yenilikleri götürmüşlerdir?

 • Cevap: İslam ülkelerindeki fen ve teknik eserler Avrupalı­larca öğrenilmeye başlandı. Bu durum Yeniçağ’­daki hü­manizm, rönesans, reform ve coğrafi keşiflere katkıda bulundu.Avrupalılar, kâğıt yapımı ve matbaa tekniklerini öğrendiler. Bu durum Rö­nesansa, Reforma ve Hüma­nizme etkide bulundu.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
4
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

 1. bu siteyi yapana allah razı olsun ellerinden öpeyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir