Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 3. Bölüm Işığın Kırılması ve Mercekler Öğrendiklerimi Uygulayalım Cevapları

7. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 5. Ünite Işığın Madde ile Etkileşimi Sayfa 149 3. Bölüm Işığın Kırılması ve Mercekler Öğrendiklerimi Uygulayalım Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 3. Bölüm Işığın Kırılması ve Mercekler Öğrendiklerimi Uygulayalım Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı

1. Yandaki şekilde, ışık ışınının I. ortamdan II. ortama ge çişi görülmektedir. Şekle bakarak aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına “ D ”, yanlış olanların başına “ Y ” yazınız.

  • Cevap:

a. (D) I. ve II. ortamlar farklı ortamlardır.
b. (Y) Işığın I. ortamdaki hızı, II. ortamdaki hızı ile aynıdır.
c. (Y) Her iki ortamın yoğunlukları aynıdır.
d. (D) Işık ışını I. ortamdan II. ortama geçerken kırılmıştır.

2. Aşağıdaki merceklere, merceklerin asal eksenine paralel ışınlar gönderilmiştir. ( F : Odak noktası )

a. Merceklerin altına mercek çeşidini yazınız.

b. Işınların izleyeceği yolları çizerek gösteriniz.

  • Cevap:

3.

a. Aşağıdaki merceğe gönderilen ışının izlediği yolu takip ederek odak noktasının hangi nokta olduğunu belirleyiniz.

  • Cevap: 2

b. Aşağıdaki merceğin odak noktası 3 nu maralı nokta olduğuna göre, ışının izleyeceği yolu çiziniz.

  • Cevap:

4. Merceklerin günlük hayat ve teknolojideki kullanım alanlarına örnekler veriniz.

  • Cevap:

1.Gözlük: Mercekler yaygın olarak göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır.  Göz kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan  gözlük ve kontak lensler mercekler kullanılarak yapılır.

2.Mikroskop: Bir mikroskop, mercekleri sayesinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan hücreleri görünür büyüklüğe getirir. Günlük hayatta sağlık kuruluşların yoğun olarak kullanılmaktadır.

3.Kamera:Kameralarda ince kenarlı mercek olan objektif ileri geri hareket ettirilerek görüntü makine içindeki ekran üzerinde net görüntü elde edilir. Günlük hayatta fotoğraf makineleri ve evlerimizin güvenlik kameralarında kullanılmaktadır.

4.Teleskop: Teleskoplar da  bulunan ince kenarlı mercekler sayesinde çok uzaktaki cisimleri yakınlaştırarak görmemizi sağlar. Gökyüzü gözlemlerinde kullanılır.

 5.Büyüteç: Küçük nesnelerin rahat görülmesi için kullanılır. Günlük hayatta sarraflar değerli taşların incelerken ve saat tamircileri, saatin içindeki küçük mekanizmaları tamir ederken kullanır.

6.Dürbün: Uzaktaki nesnelerin görüntülerini yakınlaştırarak daha rahat görmemizi sağlar. günlük hayata askerler gözlem amacıyla ve avcılar kuşları izlemek için kullanır.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
18
clap
4
love
3
unlike
2
confused
1
happy
1
sad
1
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!