Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 3. Üniteye Hazırlık Cevapları

7. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 3. Ünite Kuvvet ve Enerji Sayfa 50,  3. Üniteye Hazırlık Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 3. Üniteye Hazırlık Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 50  Cevabı

1. Aşağıdaki paragrafta verilen noktalı yerleri, kutulardaki uygun kelimelerle tamamlayınız.
dengelenmiş , dengelenmemiş , dinamometre, kilogram ,termometre, sürtünme kuvvet , newton , net kuvvet

  • Cevap:

Kuvvet bir cismin hızını, doğrultusunu, şeklini değiştirebilen etkidir. Kuvvet dinamometre ile ölçülür.
Kuvvet birimi olarak Newton kullanılır. Birden fazla kuvvetin yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete net kuvvet denir. Bir cismin üzerine birden fazla kuvvet etki ediyor ve cisim, sabit süratli hareket ediyor ya da duruyorsa dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir.

Bir cismin ağırlığı, “Şekil I”deki gibi dinamometre ile ölçülerek 10 N bulunuyor. Ağırlıkları bilinmeyen K ve L cisimleri, aynı dinamometre ile sırasıyla tartılıyor ve bu tartım sonucunda dinamometrelerin “Şekil II” ve “Şekil IM”deki gibi uzadığı görülüyor.
2.Buna göre, K ve L cisimlerinin ağırlıkları için ne söylenebilir?

  • Cevap: K = 20 N , L = 30 N

3. Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz etkilerine örnekler veriniz ve bu örnekleri aşağıdaki noktalı alana yazınız.

  • Cevap: 

Sürtünmenin olumlu yönleri:-Kaymadan yürüyebilmek için sürtünme kuvvetine ihtiyaç duyarız.-Su içerken elimizdeki bardağın kaymasını önler. Taşları birbirine sürterek ateş yakabiliriz. Kibrit ve çakmakta da aynı prensipten faydalanarak ateş elde edilir. Otomobillerin durmasında da etkin bir rol oynar. Paraşütle atlama esnasında havadaki sürtünmeden dolayı hızı azaltmada önemli bir rol alır ve yere yavaş bir iniş yapılmasını sağlar. Dünya atmosferine giren göktaşları sürtünme sayesinde parçalanır, ufalanır ve bazen de yanarak yok olur.

Sürtünmenin olumsuz yönleri: Araba tekerleklerinin, koltuklarını kıyafetlerin ve gündelik kullandığımız bir çok eşyanın aşınmadan dolayı yıpranmasına sebep olur. Yürürken ya da araç ile yolda ilerlerken aksimize bir kuvvet doğurduğundan ilerleyişi zorlaştırır. Makine parçalarının birbirine değen kısımlarında yıpranma ve incelme daha sonrasında ise kırılmalara sebep olabilir. Sürtünme sonucu meydana gelen kıvılcım maalesef zaman zaman orman yangınlarına sebep olabilmektedir.

4. Aşağıdaki cisimlere etki eden birden fazla kuvvetin bileşke kuvvetini bularak bileşke kuvvetin şiddetini ve yönünü altlarına yazınız.

  • Cevap:

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
unlike
1
clap
1
love
0
happy
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!