Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 4.Bölüm Karışımların Ayrılması Cevapları

7. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 4. Ünite Saf Madde ve Karışımlar Sayfa 105, 106, 107, 108, 109  4.Bölüm Karışımların Ayrılması Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 4.Bölüm Karışımların Ayrılması Cevapları

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Evinizde salça nasıl yapılır? Pazardan aldığınız ıspanakların topraklı olduğunu görürseniz ne yapmanız gerekir? Araçlarda kullandığınız benzin ya da mazotun petrolden elde edildiğini biliyor musunuz?
Peki, ham petrolden benzin veya mazot nasıl elde ediliyor?

  • Cevap: Biberleri iyice yıkarız, saplarını kopartıp ve çekirdeklerini çıkarırız. Ardından biberleri 3-4 parçaya böleriz. Geniş ve derin bir tencerede suyunu bırakması için kısık ateşte, daha sonra suyunu çekene kadar da orta ateşte pişiririz. Pişirdiğimiz biberleri robottan geçirip ve püre haline getiririz. Ispanakları iyice  yıkarız ya da dışarıda silkeleriz.  Evet biliyoruz, benzin petrolden elde edilir. Petrol, yer altından çıkarıldıktan sonra Petrol Rafinerilerinde damıtılarak kullanılabilir başka enerji kaynaklarına dönüştürülmektedir

Karışımın ne olduğunu, türlerini ve günlük hayattaki örneklerini öğrendiniz. Peki, elinizde bulunan herhangi bir karışımı ayırmak için ne yapmalısınız?

  • Cevap: Elimizde bulunan herhangi bir karışımı ayırmanın farklı yöntemleri vardır. Elimizde kepek-un gibi bir karışım varsa eleme yöntemiyle, haşlanmış makarna ve su karışımı varsa süzme yöntemiyle, demir ve toz karışımı varsa mıknatısla ayırma yöntemini kullanmalıyız.

Daha önceki yıllarda, karışımları ayırma yöntemlerinden bazılarını öğrenmiştiniz.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

Tuzun Elde Edilmesi
➜ Bir beherglasın yarısına yakın miktarda su koyup üç çay kaşığı tuz ile bir çözelti hazırlayalım.
➜ Beherglas içerisindeki suyu ispirto ocağı ile ısıtmaya başlayalım. Su buharlaşana kadar ısıtma işlemine devam edelim. Isıtma işlemi süresince dikkatli olalım.
➜ Su tamamen buharlaştıktan sonra gözlemlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.
➜ Analiz

Tuzlu suda, tuzu ve suyu ayırmak için hangi yöntemi kullandınız?

  • Cevap: Tuzlu suda, tuzu ve suyu ayırmak için buharlaşma yöntemini kullandık. Homojen karışımlarda, karışan maddeleri birbirinden ayırmak için buharlaştırma yöntemi kullanılır. Bu yöntemde çözelti ısıtılırken zamanla çözücü madde olan su buharlaşır ve karışımdan ayrılmış olur. Böylece geriye çözünen madde kalır.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

“Fen Atölyesi” nde yapmış olduğunuz etkinlikte de tuzlu su çözeltisini ısıtarak suyu buharlaştırıp tuz elde etmiş olmalısınız. Ayrıca buharlaştırma yöntemini günlük yaşantımızda salça, reçel, pestil ve pekmez yapımında da kullandığımızı biliyor muydunuz?

  • Cevap: Evet biliyoruz. Buharlaştırarak elde ediyoruz bu maddeleri.

Alkol ve su karışımını ayırmak için nasıl bir yöntem tercih edilmelidir? Tahminlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Alkol ve su karışımını ayırmak için “damıtma” yöntemi tercih edilmelidir. Sıvı-sıvı karışımlarında çözelti hâlindeki maddeleri birbirinden ayırmak için damıtma yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, birbirine homojen olarak karışan sıvıların kaynama sıcaklıklarından yararlanılır.

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı

Yandaki görselde bir beherglas içerisinde su, zeytinyağı ve kum karışımını görüyorsunuz. Karışımları ayırma yöntemlerini düşündüğünüzde bu karışım hangi yöntemlerle ayrılabilir? Bunu tahmin edelim. Tahminimizi sebebi ile birlikte “Bence” bölümüne not alalım.

  • Cevap: Bence: Süzebiliriz. Kum yukarıda kalır, aynı zamanda buharlaştırabiliriz, su buharlaşacağı için zeytinyağı kalacaktır. Bence:  Ayırma Hunisi ile Ayırma  Birbirleri içerisinde çözünemeyen ve öz kütleleri farklı olan sıvılardan oluşan heterojen karışımları ayırmak için kullanılan alete ayırma hunisi denir. Ayırma hunisine konulan karışım bir süre bekletildikten sonra yoğunluğu büyük olan alttaki sıvı musluk açılarak alınır. Yoğunluğu küçük olan sıvı ise başka bir kaba alınarak karışım bileşenlerine ayrılır. Zeytinyağı-su, mazot-su karışımları ayırma hunisi ile ayrıştırılabilir.

➜ Analiz
➜ “Bence” bölümündeki cevaplarımızı arkadaşlarımızın cevaplarıyla karşılaştıralım.
➜ “Fence” bölümüne yazılması gerekenleri öğretmenimizden öğrenelim.
➜ Tahminlerimiz ile doğru cevapları karşılaştıralım.

  • Cevap:

7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105, 106, 107, 108, 109 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
9
clap
8
unlike
6
angry
2
happy
1
love
1
confused
1
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!