Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ahilikte Meslek Edindirme

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ahilikte Meslek Edindirme

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 80 Ahilikte Meslek Edindirme 12. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ahilikte Meslek Edindirme

A. Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak metindeki cümleleri uygun şekilde tamamlayınız. Cümlele­ri tamamlarken kelimelere gerekli ekleri getirebilirsiniz. Kırmızı renkte yazılmış kelimelerin anlamlarını araştırınız. 

  • fütüvvet, helal, hassasiyet, ahi, faziletli, paylaşmak, kadı, disiplin, yamak, içselleştirmek 

AHİ, her şeyden önce bir iş sahibi olması gerekir. İşsiz ve başıboş dolaşan biri olmamalıdır. Yaptığı işte de kazancını helal yoldan elde etmelidir. Çünkü kazandığını başkalarıyla paylaşmak elde ettiğinden başkalarına da yedirecektir.

Fütüvvet ve Ahilik geleneğinde meslekî eğitim üzerinde hassasiyetle durulur ve bu yola girenlere meslekleriyle ilgili bütün bilgiler öğretilirdi.

Ahi zaviyesinde işçi ve çıraklardan başka, öğretmenler, müderrisler, kadılar hatipler, va­izler ve yöneticiler gibi ileri gelen olgun ve    kimseler de bulunurdu. Bunlar hem soh­betleri hem de davranışları ile yeni yetişmekte olan yamak, çırak ve kalfalara hayatta dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında eğitici bilgiler verirlerdi.

Ahi çırakları daha ilk günlerinden itibaren belli bir disiplin altında bulunmaya alışırdı. Bu disip­lini sağlayan kurallar, ilk bakışta teorik görülseler de bunlar yaşanarak içselleştirilen temel unsurlardı.

Mehmet Şeker, Türk-İslam Medeniyetinde Ahilik ve Fütüvvet-Namelerin Yeri, s. 151-153 (Düzenlenmiştir.)

  • Cevap 

B. Ahilikte “Papucu dama atılmak” ne demektir? Yazınız.

  • Cevap Eskiden Ahilik geleneğinde bir esnaf işini düzgün yapmazsa onu kethüda yani sorumlu kişiye şikayet ederlermiş. Eğer malı kusurluysa ona göre ceza alırmış. Ayakkabıcının biri de böyle sahte bir mal ürettiği için ayakkabısı dama atılarak halka ibretlik olsun sergilenmiş. Bu da günümüzdeki bir deyim haline gelmiştir.
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!