Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ben Böyle Yapıyorum

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ben Böyle Yapıyorum

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 12 Çok Yalnızım 2. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ben Böyle Yapıyorum

7. sınıf öğrencisi olan Duygu, sosyal bilgiler öğretmeninin yaptığı ankete göre sınıfın çoğunluğunun arkadaşlık etmek­ten memnun olduğu bir öğrencidir, öğretmeni Duygu’dan başkalarıyla İletişim kurarken nelere dikkat ettiğini yazmasını ister. Duygu da arkadaşlarına hitaben aşağıdaki mektubu ya­zar. Ancak Duygu’nun bazı cümlelerinden kelimeler çıkarıla­rak aşağıya verilmiştir, önce bu kelimelerin üzerini kapatarak kendi davranışlarınıza göre eksik cümleleri tamamlayınız. Son­ra olumlu İletişim kurma konusunda başarılı olan Duygu’nun mektubundan çıkanları kelimeleri yerlerine yerleştiriniz. Kendi cümlelerinizle Duygu’nun cümlelerini karşılaştırınız.

  • söz,  hata, ok, hoş, küsmek, öfke, acısını, saygı, selam, sevincini, reddederim, değerli, alay, sonuna, hatırını, sevgili, ettirmeye, asla, davranırım, yaratandan

Hepiniz benim için çok değerlisiniz. İnsanlara bana nasıl davranmalarını istiyor­sam öyle davranırımTanıdığım, karşılaştığım herkese tebessümle selam veririm, hatırını sorarım. Benden bir şey istendiğinde yapamayacaksam kibarca reddederim Kimsenin fiziksel, zihinsel özellikleriyle asla alay etmem. İnsanların duygu ve düşüncelerine saygı gösteririm. Karşımdaki kişiyi sözünü kesmeden sonuna kadar dinlerim. Kendi fikirlerimi başkalarına asla zorla kabul ettirmeye çalışmam.

Karşımdakinin acısını da sevincini paylaşırım. Espri yapmayı severim ama esprinin de bir dozu olduğunu biliyorum. Kırıldığımda, gücendiğimde küsmek yerine açık açık konuşmayı tercih ederim. Karşımdakinin hatasını, kusurunu yüzüne vurmam. Hata anında susmayı, sakinleşince konuşmayı tercih ederim. Çünkü ağızdan çıkan söz yaydan çıkan gibidir. Geri dönüşü olmaz.

En önemlisi dedemden sık sık duyduğum “yaratılanı severim yaratandan ötürü sözünü hiç aklımdan çıkarmam. Ben de başkaları da hatalarını hoş görürsek başkaları da bizim hatalarımızı hoş görür.  Değil mi?

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!