Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Kapıkulu Ordusu Nasıl Kuruldu

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Kapıkulu Ordusu Nasıl Kuruldu

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 43 Kapıkulu Ordusu Nasıl Kuruldu 13. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kapıkulu Ordusu Nasıl Kuruldu

Aşağıda yer alan metinleri okuduktan sonra metinlerin altındaki sorulan cevaplayınız.

Konyalı Alim Kara Rüstem’in fikri İle savaş esirlerinin beşte biri devlet elinde toplanmaya başladı. Bunlar için bir kanun çıkarılarak kabiliyetlileri önce Türk ailelerinin yanına lisanı, dini, gelenekleri, terbi­yeyi öğrenmeleri için dağıtılır. Sonra askerî terbiye için “Acemi Ocağına, buradan da yeniçeri kışlalarına verilir.

Ziya Nur Aksun, Beylik’ten Cihan İmparatorluğuma, s. 85 (Düzenlenmiştir.)

Bir ülke alındıktan sonra padişah kâtibi o havaliye gelir ve erkek çocuklan yeniçeri olarak askere alır. Her biri için beş altın öder ve onlan Anadolu’ya yetiştirilecekleri yere gönderir. Şayet buradan aldığı çocuk kifayet etmezse kendi ülkesindeki erkek çocuklara sahip Hristiyanlara gider. Onlardan her şehrin payına düşen miktarda çocuğu toplar. Oğlanlar kime emanet edildiyse o kişi oğlanlan yetiştirmekle ve sonra kendisine söylenen yere yollamakla mükelleftir. Geri alınan oğlanlar savaş talimi yapmaya başlar. Padişah onlara ulufeleri öder. En iyilerini sarayına seçer ve ulufelerini arttınr.

Konstantin Mlhailoviç, Bir Yeniçerinin Hatıraları, s.115-116 (Düzenlenmiştir.)

SORULAR VE CEVAPLARI

Kapıkulu Ordusuna hangi yöntemlerle asker alınmaktadır?

  • Cevap İki yönetmle. Birincisi savaşta esir alınanlardan, ikincisi devşirme sistemiyle alınan kişilerden çocuklardan yetiştirilenler arasında seçilenlerden.

Toplanan çocuklar neden Türk ailelerin yanına gönderilmektedir?

  • Cevap Çünkü Türk gelenek ve görenekleriyle yetiştirilmeleri sağlanmaktadır. Böylece devlet terbiyesi almış Türk saygı ve sevgi anlayışına göre yetiştirilmiş olurlar.

Oğlanların askerî eğitim aldıkları ocağa neden “Acemi Ocağı” denilmiş olabilir?

  • Cevap Çünkü bu ocaklar acemi olarak ilk eğitimlerini aldıkları ocaklar oldukları için. Burada pişen askerler daha üst yerlere daha uzmanlaştıkları yerlere gönderilmekteydiler. 

Saray için ayrılanlar hangi özellikleri nedeniyle seçilmiş olabilirler?

  • Cevap Dış görünüşü ve zekaları dolayısıyla. Bir de sadakatleri, becerileri ve devlete yapacakları faydalı hizmetleri düşünülerek seçilmekteydiler. 
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!