Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 54 Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi 24. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi

Aşağıdaki gelişmelerin Osmanlı Devleti’nde toplumsal ve ekonomik yaşamda yol açtığı değişiklikleri örnekteki gibi yazınız.

TELGRAF

  • Cevap  İnsanlar da­ha hızlı ve kolay ha­berleşmeye başladılar.

POSTANE

  • Cevap İnsanlar özel veya resmi işleri için yazmış oldukları her türlü evrakı en hızlı şekilde karşıldaki muhataplarına ulaştırma imkanı buldular.

DEMİR YOLU

  • Cevap Ulaşım anlamında büyük kolaylıklar getirmiştir. Demiryolu sadece insanların ulaşımlarını kolaylaştırmadı aynı zamanda ticaret yollarının da gelişmesini her türlü malın ham maddesinin kolayca taşınmasını sağladı. Özellikle Hicaz-Bağdat Demiryolu önemliydi.

İTFAİYE

  • Cevap Eskiden Osmanlıda Tulumbacılar ya da Sakalar denen su taşıyan yangını söndüren itfaiyeciler vardı. Onlar her nerede yangın çıkarsa yanlarında taşıdıkları sularla yangını söndürmeye çalışırlardı. Ancak daha sonra İtfaiye Teşkilatının kurulmasıyla daha sistemli hale geldi.

BANKA

  • Cevap  Banka teşkilatı Osmanlıda çok gelişmemişti. Ancak sermaye devlet tarafından verilince tüccarlar rahatlamış ve ticaret gelişme olanağı bulmuştur.

GAZETE

  • Cevap Gazete özellikle Tanzimat Fermanı sonrasında Tanzimat Döneminde kültür hayatımıza girmiştir. Bu sayede halk bilinçlenmiş bilgilendirmiştir.
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!