Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 33 Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar 3. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar

Aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki sorulan cevaplayınız.

Haçlıların tarih sahnesine çıktığı dönem, Avrupa’nın pek çok açıdan sorunlar yaşamakta olduğu bir dönemdi. Açlık, yoksulluk ve toprak sorunlar nedeniyle ortaya çıkan feodal toplum yapısı içerisindeki kan davaları ve çatışmalar siyasal otoritenin sarsılmasına neden olmuştu. Katolik kilisesinin merkezi olan Roma’nın Avrupa’da düzenin yeniden tesis edilmesine yönelik çabalan sonuçsuz kalmıştı. Yoksul­luk ve umutsuzluk içerisindeki halk büyük bir psikolojik yıkım içerisindeydi. Nitekim Bizans imparatoru tarafından Türklerle mücadele edebilmek amacıyla istenen ücretli asker yardımının Papa tarafından farklı bir zemine taşınarak kutsal topraklan kurtarmak gibi büyük bir amaca yönelik hac yolculuğuna, Kudüs’ü Müslümanların ellerinden kurtarmak için harekete geçenlerin bütün günahlarının affedileceği dinsel bir yürüyüşe dönüştürülmesi, Bizans’ın talepleri ile Vatikan’ın hedefleri arasındaki farklılığı gös­termesi açısından dikkate değerdir.

Hristiyan vaizler her türlü yoksulluktan muzdarip olan bu insanlara Doğu’nun zenginliklerini elde etmenin yanı sıra dünyada işlenen günahlann affedilerek cennetin kapılannın açılacağı bir dünyanın cazibesini anlattılar.

I. Haçlı Seferi ile Haçlılar, genç Türkiye Selçuklu Devleti’ni büyük bir sarsıntıya maruz bırakmışlardı. Bu sefer ile birlikte başkent İznik kaybedilmiş, askeri anlamda önemli kayıplara uğrayan Türkiye Selçuklular iç bölgelere çekilerek Konya’yı merkez edinmişlerdi.

Haçlıların yarattığı kargaşa ve otorite bunalımı, Bizanslıların harekete geçmesine zemin hazırlamış, Anadolu’nun sahil bölgelerindeki birçok şehir Selçuklu hâkimiyetinden çıkmıştı.

Mehmet Ersan, Muta fa Alican, OsmanlI’dan Önce Onlar Vardı: Türkiye Selçukluları, s. 224,226,232 (Düzenlenmiştir.)

Bizans neden Papa’dan yardım istemiştir?

  • Cevap Anadolu Orta Asya’dan göç eden Türklerin hakimiyetine girmeye başlamıştı. Türkler savaşçı kimlikleriyle önlerine çıkan herkesi yenmeye Anadolu’yu tamamen kendi yönetimleri altına almaya başlamışlardı. Bunun önene geçmek ve İslamiyetin Anadolu’da yayılmasını engellemek için Hristiyan dünyasının birleşerek Papa yönetiminde bir Haçlı Ordusu’yla Türklere karşı savaşılmasının en doğrusu olacağına inanıyorlardı. 

Papa’nın Haçlı Seferleri’ni başlatmaktaki amacı nedir?

  • Cevap Türklerin Anadolu’daki ilerleyişini ve bu sayede Anadolu’nun tamamen Müslümanlaştırılmasının önüne geçmek için. Çünkü bu ilerleme durdurulmazsa Türkler tamamen Anadolu’yu ele geçirecek ve Anadolu tamamen müslüman olacaktır.

Halkın Haçlı Seferleri’ne katılmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap Çünkü halka bir çok şey vaat edilmiştir.Halka bu savaşlara katılırlarsa cennete gidecekleri söylenmiş, kazanılan yerlerden zenginlikler, paylar alacakları söylenmiştir. Buna inanan halk da seferlere katılmıştır.

Haçlı Seferi, Türkiye Selçuklu Devleti’nde hangi olumsuz gelişmelere neden olmuştur?

  • Cevap Türkiye Selçuklu Devleti güç kaybetmiş, yıkılmaya doğru sürüklenmiştir. Haçlıların kazandıkları mücadeleler halk arasında mutsuzluğa ve karamsarlığa yol açmıştır. Bundan dolayıdır ki Haçlı Seferleri ne yazık ki Türkiye Selçukluları için pek iyi sonuçlar doğurmamıştır.
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!