Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı 2. Tema Atatürk Temaya Hazırlık Cevapları

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı 2. Tema Atatürk Temaya Hazırlık Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı 2. Tema Atatürk Temaya Hazırlık Cevapları

7. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Ez De Yayıncılık 2. Tema Atatürk Sayfa 35, Temaya Hazırlık Soruları ve Cevapları

2. TEMAYA HAZIRLIK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 35 Cevabı

”‘Tiyatro bir memleketin kültür seviyesinin aynasıdır.” Atatürk

1. Atatürk’ün yukarıda verilen sözünden anladıklarınızı söyleyiniz.

  • Cevap: Bir milletin tiyatro gibi sanat alanlarına olan ilgisi, onların milli kültür seviyesini belirlemektedir. Bir millet sanata ve sanatçıya ne kadar değer verirse o kadar gelişir. Bunu bilen Atatürk de bundan dolayı bu sözü söylemiştir.

2. Yukarıdaki fotoğraflardan hangisi / hangileri Atatürk’ün yaptığı devrimlerle ilgilidir?

  • Cevap: 1. ve 2. fotoğraf Mustafa Kemal’in eğitim ile ilgili yaptığı devrimlerle ilgilidir. İlk fotoğrafta modern okullarda okuyan erkek ve kız öğrencileri ikinci fotoğrafta ise harf devrimi ile ilgili yorumlar yapılabilir.

3. Atatürk’ün kişiliği ve özellikleriyle ilgili neler biliyorsunuz?

  • Cevap: İyi bir önder olmanın yanı sıra son derece başarılı bir askerdir. Yıkılma noktasına gelmiş Osmanlı Devleti’ni küllerinden yeniden doğurarak güçlü ve bağımsız bir Türk devleti oluşturmuştur. Çalışkan, yenilgi ne demek bilmeyen bir karaktere sahiptir.

4. “Bir millet sanat ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata sahip olamaz.” Atatürk Yukarıdaki sözden ve fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün sanat ve sanatçılarla ilgili görüşleri hakkında bildiklerinizi yazınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Atatürk, sanata son derece büyük önem veren bir liderdi. Bir milleti muasır medeniyetler seviyesine taşınmasında sanatın önemli rol sahibi olduğunu düşünen Atatürk, yukarıdaki söz ile de sanatın bir insan hayatı için ne denli büyük önem arz ettiğini ifade etmiştir. Bu bağlamda Atatürk, yaşamı boyunca sanata ve sanatçıya büyük önem vermiş ve milletine sanatı sevdirmeye çalışmıştır.
1
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
5
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir