Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 7. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 77 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 77 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

7. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı

SORULAR

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisişerifte şöyle buyurmuştur: “Bütün işlerinizde orta yolu tutun. Gevşekliğe kapılıp ibadetlerinizi ihmal etmeyin. Ama Allah’ın rahmet ve cennetini kazanma gayretiyle aşırı gidip de kendinizi zorlamayın. Cenneti kazanmak istiyorsanız, İslam’ı, Kur’an ve sünnet ölçüleriyle belirlenen bir çizgide yaşayın ve sözlerinizde, davranışlarınızda dosdoğru olun! Şunu iyi bilin ki, hiçbiriniz yaptığı ibadet ve iyilikler sayesinde kurtuluşu hak edemez.” Ashab-ı Kiram, “Sen de mi ya Resulallah?” diye sorunca Hz. Peygamber (s.a.v.), “Evet, Allah (c.c.) lütuf ve rahmeti ile beni bağışlamış olmasaydı, ben de kurtulamazdım. O halde, Allah (c.c.) sizden ne kadar ibadet etmenizi istiyorsa o kadarını yapın, aşırı gitmeyin. Çünkü ibadetlerinizin çokluğu ile cenneti kazanamazsınız, ama Allah’ın istediği miktar ve şekilde ibadet ederseniz, onun hoşnutluğunu ve dolayısıyla ebedi saadeti kazanmış olursunuz. Şunu iyi bilin ki, Allah’a en sevimli gelen ve onun hoşnutluğunu kazandıracak olan ibadet, az da olsa devamlı olanıdır.” (İbn Mâce, Zühd, 20)

Yukarıdaki hadis-i şeriften ibadetlerde devamlılık konusunda çıkarılabilecek sonuçlar nelerdir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

  • Cevap: Efendimiz, her konuda olduğu gibi ibadetler hususunda da ümmetine orta yolu tavsiye etmektedir. Hiçbir şeyde aşırıya gitmemeli ne kadar gerekiyorsa o kadar yapılmasını söylemiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir