Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Feramuz YILMAZ, H. İsmail DOĞAN, Sümeyye ÖZKAN tarafından 144 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Ferhat SAYGINER tarafından yapılmış.

7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

7. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 12 Cevabı

Soru:

1. Mekke ve Medine şehirlerinin bizim için önemi hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.

 • CevapMekke’nin Müslümanlar için ÖnemiMekke Peygamber Efendimiz (sav)’in doğup büyüdüğü, evlendiği ve çocuklarının olduğu yerdir. Mekke bu açıdan Peygamber Efendimizin hayatında önemli bir yeri vardır. Peygamber Efendimiz (sav) 571 yılında Mekke’de doğmuş hayatının en önemli anlarını orada geçirmiştir. O çocukluğunu ve gençliğini orada geçirmiştir. 25 yaşında iken Hz. Hatice (r.a.) ile Mekke de evlenmiş ve çocukları Mekke’de iken dünyaya gelmiştir.
  Medine’nin Müslümanlar İçin Önemi

  Medine peygamber efendimiz (sav)’in ikinci yurdudur. Peygamber Efendimiz buraya hicret ettikten sonra ilk devlet burada kurulmuştur.

  Müslümanlar içinbüyük bir önem taşıyan Mescid-i Nebevi bu şehirdedir. Peygamber Efendimiz döneminde Mescid-i Nebevi’de  beş vakit namazın yanı sıra sorunlar ve problemler burada konuşulmuş, devlet meseleleri bu mescidde görüşülmüştür.  Mescid-i Nebevi bu işlevlerin yanı sıra aynı zamanda bir eğitim yuvası ve askeri stratejilerin konuşulduğu bir kışla idi. Mescidi Nebevinin bitişiğinde Peygamber efendimizin odaları da vardı.

  Peygamber Efendimizin mübarek kabirleri bu Mesci-di Nebevidedir. Bu sebeple Medine Müslümanlar için oldukça önemli bir şehirdir.

2. Peygamberimizin çocukluğu ile ilgili neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapPeygamberimiz (s.a.v.), 20 Nisan 571 tarihinde Mekke’de doğmuştur. Babası, daha o doğmadan iki ay önce ölmüştü. Dedesi ona “çok övülen” anlamına gelen Muhammed adını, annesi de “Allah’a çok hamd eden, öven” manasına gelen Ahmed ismini verdi.Peygamberimiz, babasının vefatının ardından dünyaya geldiğinden dolayı dedesi Abdulmuttalip’in bakımı altında yetiştirilmiştir. O çağın bir alışkanlığı olan Mekke’nin önde gelen ailelerinin evlatlarını, yaylada sağlıklı bir havada yetişmeleri için göçebe kabilelerden bir süt anneye verme geleneği, küçük Muhammed için de yapılmıştır. Bu anlamda o taif dolaylarında yaşamakta olan Hevazin kabilesinin Sa’d b. Bekr koluna ait bir bayan olan Halime’ye verilmiştir.Peygamberin dedesini ve annesini görmek için süt annesi ile beraber Mekke’ye her gidişinde havadaki değişimin onu rahatsız etmesi annesi Amine’nin de yayladaki havanın ona iyi geldiğini fark etmesi üstüne süt annesi ile kalışı daha uzun sürmüştür. 4 yaşlarına gelene dek süt annesi ile yaşayan ve süt kardeşleri ile büyüyen peygamberimiz en sonunda annesinin yanına gönderilmiştir. 6 yaşına geldiğinde annesi ile beraber Medine’ye gitti ve 1 ay süreyle orada kaldı. Dönerken Medine’ye 190 kilometre uzaklıkta bulunan Ebva isimli yerde annesi Amine hastalanıp hayatını kaybetmiştir.

  Daha 6 yaşında olan Muhammed annesinin bu beklenmedik ölümünün karşısında fazla üzülmüştür. Cariye Ümmü Eymen ile beraber Mekke’ye giderek yolculuğunu bitirmiştir. Ümmü Eymen yetim kalan Muhammed’i dedesinin yanına bırakmıştır. 8 yaşında dedesinin de vefat etmesi üzerine peygamberimizin bakımını amcası Ebu Talip üstlenmiştir. Ebu Talib ticaret ile kazancını sağlayan bir insandı. Yeğeni de ona işleri ile ilgili yardımcı olmuştur ve ticaret için bazı yolculuklarda ona eşlik etmiştir.

3. İsra ve Mirac ile ilgili bir ayet ve bir hadis bularak defterinize yazınız.

 • Cevapİsrâ Sûresi; “Kulunu (Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm-’ı) bir gece, Mescid-i Harâm’dan kendisine bâzı âyetlerimizi göstermek için, etrâfını mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allâh, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilen, hak­kıyla görendir.”(el-İsrâ, 1)

  Sana gösterdiğimiz rüya ile ve Kur’an’da lanetlenmiş ağaçla sadece insanları denedik… (İsra, 60) mealindeki ayette geçen “rüya” için şu açıklamayı yaptı: “Bu, Resulullah (sav) Mirac gecesinde Beytu’l-Mak-dis’e götürüldüğü zaman gözüyle görmesidir. “Kur’an’da lanetlenmiş ağaç” da zakkum ağacıdır.”

4. İslam tarihindeki hicret olayı hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapHicret nedir; Hicret göç etmektir. Terk etmek, ayrılmak anlamlarına gelir.Hicret olayı nedir; Peygamber efendimiz risalet görevine başlayıp insanları Allah’ın dinine davet etmeye başlayınca ona inanıp Müslüman olanlar bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalmışlardır. Mekkeli müşrikler onlara eziyet ve işkenceler etmişlerdir. Onlara ambargo uygulayarak eski dinlerine döndürmeye çalışmışlardır. Bunun üzerine Hz Muhammed (s.a.v.) ve Müslümanlar 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmişlerdir. Bu olaya İslam tarihinde “hicret” denir

Peygamberimizin çocukluk yıllarım düşündüğünüzde en çok etkilendiğiniz olaylar nedir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Hz. Muhammed (s.a.s.) dört yaşından altı yaşına kadar, öz annesi Âmine ile kaldı, O’nun şefkat ve ihtimâmı ile yetişip büyüdü. Altı yaşında iken, babasının Medine’de bulunan kabrini ziyâret etmek üzere, annesi ve sadık hizmetçileri Ümmü Eymen’le beraber Medine’ye gittiler. Medine’deki akrabaları Neccâroğullarında bir ay kadar misâfir kaldılar. Dönüşte, Medine’nin 23 mil güneyinde Ebvâ Köyü’nde Âmine hastalandı.(31) Henüz doğmadan babasından yetim kalmış olan Hz. Muhammed (s.a.s.) altı yaşında iken annesinden de öksüz kalıyordu.
6
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir