Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Feramuz YILMAZ, H. İsmail DOĞAN, Sümeyye ÖZKAN tarafından 144 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Ferhat SAYGINER tarafından yapılmış.

7. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

7. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 123 Cevabı

Soru:

Medine’ye hicretten sonra Hz. Peygamber muhacirler ile onlara kucak açan ensarı kardeş ilan etmişti. Ensar, Akabe’de Allah Resulü’ne (s.a.v.) verdikleri söz gereği bu kardeşlik anlaşmasına sonuna kadar bağlı kaldı. Mekkeli kardeşleri için öz kardeşlerine yaptıklarından daha fazla fedakârlık yaparak onlarla her şeylerini paylaştı. Hz. Peygamberin, kardeş ilan ettiklerinden ikisi de Abdurrahman b. Avf (r.a.) ve Sa’d b. Rebi’ (r.a.) idi. Abdurrrahman b. Avf (r.a.), aşere-i mübeşşeredendi. Abdurrrahman b. Avf (r.a.), hem Habeşistan’a hem de Medine’ye hicret etmekle iki hicret sevabını da kazanan Müslümanlardandı. Ensardan Sa’d b. Rebi’ (r.a.) ise ensarın en zenginlerinden biriydi. Hz. Peygamber onları kardeş ilan ettiğini açıklayınca Sa’d (r.a.), Abdurrahman b. Avf’ı (r.a.) evine götürdü, tüm servetini ortaya koydu ve “Bunların yarısı senin, yarısı benim; istediğin gibi harcayabilirsin.” dedi. Sa’d’ın (r.a.) bu fedakarca ve cömertçe davranışına karşılık Abdurrahman b. Avf (r.a.) bu teklifi kabul etmedi “Hayır kardeşim!” dedi. “Allah malında mülkünde, çoluk ve çocuğunda sana hayır ve bereket versin! Sen bana ticaret yapılan çarşınızın yerini göster, yeter!” dedi. İlk başta küçük şeyler alıp satan Abdurrahman b. Avf (r.a.) kısa sürede Medine’nin sayılı zenginlerinden biri oldu. Allah (c.c.) onun kanaatkârlığını bereketle mükâfatlandırdı.
( İbnü’l-Esir, Üsdü’l-Ğabe, C 3, s. 476-477; Bünyamin Erul, Hz. Peygamberin izinde, s.115.) Yukarıdaki metinde sadakat, doğruluk, yardımlaşma ve kanaatkârlık kavramlarına uygun davranışları belirleyiniz. Aşağıdaki yerlere yazınız.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir