Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı
7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler İslam Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Yrd. Doç. Adnan MEMDUHOĞLU tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım İzzettin Yılmaz BAŞKAR, Faize KOPAN tarafından yapılmış.

7. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları İslam Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı 

Anne babalar da çocukları arasında adaletli davranmalı ve küçük yaşlarda bu duyguyu onlara aşılamalıdır. Hz. Muhammed (s.a.v) çocukları arasında ayrım yapan tanıdıklarım adaletli olmaları konusunda sık sık uyarırdı. Peygamberimiz döneminde şöyle bir olay yaşanmıştır: O dönemlerde yaşamış olan Nu’man b. Beşir anlatıyor: “Babam servetinin bir kısmını bana bağışladı. Bunun üzerine annem ‘Ben bu işe razı değilim, Allah’ın Resulü bunu onaylarsa başka.’ diye itiraz etti. Babam, servetinin bir kısmını oğluna bağışladığını söylemek ve Efendimizin onayını almak üzere yanına gitti. Allah’ın Resulü ona, “Bunu bütün çocuklarına yaptın mı?” diye sordu. Babam, “Hayır,” diye cevapladı. Efendimiz, “Allah’tan korkun, çocuklarınız arasında adalet gösterin!” buyurdu. Bunun üzerine babam döndü ve o bağışladığı malı geri aldı.” (Müslim, Hibe, 13).

Yukarıdaki hadis üzerinde düşünün. Adalet konusunda hadisin bizlere anlatmak istediği mesajı arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Yukarıdaki hadiste anlatılmak istenen herkese eşit davranılmalıdır. Eğer ki bir baba servetinin bir kısmını çocuklarına verecekse eşit olarak vermelidir.

Halife seçilince Hz. Ebu Bekir’in -Allah ondan razı olsun-yaptığı tarihi konuşmayı unutmamak gerekir: “Ey insanlar! En iyiniz olmadığım halde yöneticiniz seçildim. İyi yaparsam beni destekleyin. Kötü yapacak olursam, beni yola getirin. Doğruluk emanet, yalan ise hıyanettir. İçinizde zayıf ve güçsüz olanlar, Allah’ın izniyle hakkını kendisine verinceye dek benim yanımda güçlüdür. Güçlü olan da, Allah’ın izniyle zayıfın hakkını ondan alıncaya dek benim yanımda zayıftır. Bir toplum Allah yolunda cihadı terk ederse Yüce Allah o toplumu zelil eder. Allah’a ve Rasulü’ne itaat ettiğim sürece siz de bana itaat edin. Allah’a ve Rasu- lü’ne itaat etmezsem, sizin de bana itaat etmeniz gerekmez.” (İbn Hişam, Siret, C 6, s.82.)

Yukarıdaki metinden yola çıkarak adalet konusu ile ilgili bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap: Adalet konusu ile ilgili bir kompozisyon

Bir devletin en önemli unsurlarından biri adalet kavramıdır. Adalet, yasalar önünde belirlenmiş kurallar dahilinde herkesin suçlarının eşit olarak yargılanması ve cezalandırılması demektir.

Adaletin yer almadığı toplumlarda insanlar mutlu değildir ve devlete karşı güven duymazlar. Güven duygusu olmayan toplumlarda ise huzur hakim olamaz ve gelişmiş bir toplum ortaya çıkamaz. Bu nedenle bir devletin yönetiminde adalet oldukça önemlidir. Devlet yönetiminde söz sahibi kişilerin adaletli olması gerekmektedir. Adalet koşulsuz sağlanmalı ve haksızlıkların karşısında durularak suçlular adil bir şekilde yargılanmalıdır.

Haksız yere yargılanmış ve cezalandırılmış insanlar toplum için bir yaradır. Bunun yanında suçlu olduğu halde rahatlıkla hayatına devam eden insanlar da olmaktadır. Bu insanların vicdanına dokunur ve mutluluğunu bozar. Bu nedenle toplumda adaletin sağlanması için mümkün olan her şey yapılmalı ve herkese karşı adil davranılmalıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir