Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 31 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı
7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler İslam Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Yrd. Doç. Adnan MEMDUHOĞLU tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarımİzzettin Yılmaz BAŞKAR, Faize KOPAN tarafından yapılmış.

7. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları İslam Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

7. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı 

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder; çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” Nahl suresi, 90. ayet.
Yukarıdaki ayette toplumun huzurunu ilgilendiren hangi ilkeler bulunmaktadır? Yorumlayınız.

  • Cevap:  Yukarıda anlatılmak istenen iyi şeyler yapın ki kötü şeylerden uzak durun. “Allah’ın yasakladığı sınırı koruyan ile korumayan kimseler, bir gemide kura ile yerlerini belirleyen kimselere benzerler. Buna göre bazıları geminin üst katına, bazıları ise geminin alt katına yerleşirler. Geminin alt katında olanlar, susadıkları zaman üst kattakilere uğrayarak Kendi bulunduğumuz kattan bir delik açsak ve üst kattakilere zarar vermesek’ derler. Bu durumda, eğer üst kattakiler, onları bu istekleriyle baş başa bırakırlarsa hepsi birlikte batmaya mahkûmdur. Eğer onlara engel olurlarsa hem onlar hem de kendileri kurtulur.”
    Buharî, Şerike, 6.

“Allah’ın yasakladığı sınırı koruyan ile korumayan kimseler, bir gemide kura ile yerlerini belirleyen kimselere benzerler. Buna göre bazıları geminin üst katına, bazıları ise geminin alt katına yerleşirler. Geminin alt katında olanlar, susadıkları zaman üst kattakilere uğrayarak Kendi bulunduğumuz kattan bir delik açsak ve üst kattakilere zarar vermesek’ derler. Bu durumda, eğer üst kattakiler, onları bu istekleriyle baş başa bırakırlarsa hepsi birlikte batmaya mahkûmdur. Eğer onlara engel olurlarsa hem onlar hem de kendileri kurtulur.”
Buharî, Şerike, 6.
Bu hadisin toplumsal görevlerimiz açısından içerdiği mesajlar neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Yaptığımız hataların ve düşüncelerimizin kendimiz için yararlı olduğunu düşünmek yeterli olmadığı bize yararlı olan şeyler çevremize zarar verebilir.
6
like
2
love
2
haha
2
wow
4
sad
26
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir