Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Tema Kişisel Gelişim Tema Sonu Değerlendirme Cevapları (7. Sınıf Türkçe)

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Kişisel Gelişim 168, 169 5. Tema Kişisel Gelişim Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları

5. Tema Kişisel Gelişim Tema Sonu Değerlendirme Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 168 Cevabı

Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. “V” şeklinde uçulduğunda uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yapıyormuş. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %70 oranında
uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup hâlinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor. “V” grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor böylece her kaz, grubun her noktasında yer almış oluyor. Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar.Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta/yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene ya da eğer ölürse ölümüne kadar onunla beraber kalıyorlar,yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiç bir kaz grubu kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor.

1. Yaban kazları havada neden “V” şeklinde uçmaktadır?

 • Cevap: Yaban kazları “V” şeklinde uçmaktadır çünkü “V” şeklinde uçulduğunda uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı oluşmaktadır. Oluşan hava akımı sayesinde kazlar uçuş menzillerini %70 oranında uzatmakta ve tek başlarına gidecekleri yolu ikiye katlamaktadırlar.

2. Yaban kazlarının uçuşu sırasında her kazın, grubun her noktasında yer alması nasıl sağlanıyor?

 • Cevap: “V” grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli olduğundan her kaz, grubun her noktasında yer almış oluyor.

3. Yukarıdaki metnin içeriğine uygun farklı bir başlık belirleyiniz.

 • Cevap: Hayat Beraber Daha Kolay.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 169 Cevabı

4. Kazlardan Öğrenilecek Çok Şey Var!” metninden basit, türemiş ve birleşik fiillere en az üçer tane örnek bularak uygun kutucuklara yazınız.

 • Cevap:

Basit Fiiller: görmüşsünüzdür, yapıyormuş, dönüyor.
Türemiş Fiiller: uzatıyorlarmış, yararlanamıyor, araştırmışlar.
Birleşik Fiiller: Devam ediyor, terk etmiyorlar, reddetmiyor.

5. Aşağıdaki cümlelerin fiillerinde zaman (anlam) kayması vardır. Cümlelerdeki zaman kaymalarını düzelterek cümleleri yeniden yazınız.

Hoca bir gün göle maya çalar.

 • Cevap: Hoca bir gün göle maya çalmış.

Aradığımız mağaza şu sokakta olacak.

 • Cevap: Aradığımız mağaza şu sokakta olmalı.

Evdeki işimiz biraz sonra biter.

 • Cevap: Evdeki işimiz biraz sonra bitecek.

Hemen burayı terk ediyorsun!

 • Cevap: Hemen burayı terk et.

Buyurun, kimi aradınız?

 • Cevap: Buyurun, kimi arıyorsunuz?

6. I. O hâlde önce içine dön, kendini geliştir sonra git, dış dünyada bir şeyler başar.
II. Başarıyı içimizde hazırlar, dışımızda gerçekleştiririz.
III. Sonra tekrar içine dön, tekrar kendini geliştir sonra tekrar dışa dön, bir şeyler başar.
IV. İçimizde tasarladığımızı dış dünyada gerçekleştirmek başarıdır.
Yukarıda verilen numaralandırılmış cümlelerle bir paragraf oluşturulduğunda sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

A) III, II, I, IV
B) II, IV, III, I
C) II, IV, I, III
D) IV, II, I, III

 • Cevap: C

7. 1983 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi doğduğum ilçede tamamladım. Okul dergilerinde hikâye ve deneme yazıları yazdım. 2007 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmaya devam ettim.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Hikâye
B) Otobiyografi
C) Günlük
D) Anı

 • Cevap: B

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Kişisel Gelişim 168, 169 5. Tema Kişisel Gelişim Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
112
25
10
20
34
4
20

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!