Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı
7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 

1. Şekerli su ve saf su arasındaki fark nedir?

  • Cevap: Farklı cins atomlardan ve farklı cins moleküllerden oluşan maddelere “karışım” denir. Şekerli su karışım iken saf su saf bir maddedir. Şekerli su, homojen karışımdır yani dışarıdan bakıldığında tek bir madde gibi görünen bir karışımdır.

2. Saf olmayan maddelere ne ad verilir?

  • Cevap: Saf olmayan maddelere “karışım” adı verilir. Karışım ,birden fazla maddenin kimyasal özellikleri değişmeyecek şekilde bir araya gelmesiyle oluşan madde topluluğudur. Mesela, şekerli su, kolonya gibi.

3. Günlük hayatta farklı maddeleri karıştırarak oluşturulacak karışımlara örnekler veriniz.

  • Cevap: Demir ve bakır karışımı.

4. Bir içme suyu şişesinin içindeki maddeleri inceleyiniz. İçme suyunun saf madde olup olmadığına karar veriniz.

  • Cevap: Saf suyun özellikleri arasında en önemlisi mineralleri de dahil içerisindeki tüm maddelerden ayrıştırılmış olmasıdır. Saf su genellikle 70 – 80 dereceye kadar ısıtılan suyun buharının yoğunlaştırılarak ayrı bir kaba aktarılmasıyla elde edilir, bu işleme distilasyon ya da damıtma adı verilir.
    Saf suyun evlerde, sanayide ve tıpta pek çok kullanım alanı vardır. Uçak motorlarından akvaryumlara, otomobillerin akülerine kadar heryerde saf su kullanımına rastlayabiliriz. Otomotiv sektörü, kozmetik endüstrisi, tekstil sektörü, içecek ve alkollü içecek endüstrisi de saf suyun kullanıldığı yerlerdendir. Hava nemlendirici cihazlar, uyku apnesi hastaları için kullanılan cihazlar ve soğutma sistemlerinde de saf su vardır. Tıpta enjeksiyon esnasında kullanılan ilaç çoğu zaman saf suyla inceltilerek uygulanabilir. Buharlı ütülerde de saf su kullanılır. Bazı laboratuar çalışmaları ya da endüstriyel işlemler iki kere damıtılmış saf su gerektirebilir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir