Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları / 7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı
7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Mevsim Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı 

Ülkemizde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir canlı seçelim. Seçtiğimiz bu canlı ile ilgili gazete, ansiklopedi, dergi ve internet gibi kaynaklardan araştırma yapalım. Bu canlının çevresine ve diğer canlılara faydalarını ve neslinin tükenme nedenini de araştıralım. Araştırma sonucunda elde ettiklerimizi bir kâğıda yazalım.
Bu canlının neslinin korunması için neler yapılabileceğini belirleyelim. Bunları da yazalım. Bu canlının neslinin tükenmesini önlemek için yapılan çalışmaların neler olduğunu araştıralım. Araştırma sonucu bulduklarımızı kâğıda yazalım.

  • Cevap: Ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan ve belki de en bilineni  Güneydoğu  Anadolu bölgemize ait  Kelaynak kuşudur. Dünyada sadece Türkiye’de (Birecik/Urfa) ve Fas’ta koruma altında az sayıda kelaynak kuşu bulunmaktadır. Dünyada nüfusları yaklaşık 500 tekdir. Türünün doğal yaşam alanı Alpler’den, Kızıldeniz’e, Fas’dan Güneydoğu Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyadır. Yanlış tarım politikaları sonucunda kurutulan sulak alanlar ve böcek öldürmek için tarlalarda kullanılan ağır kimyasallar (Özellikle DDT) bu kuşu nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine sokmuştur. Günümüzde Türkiye’de 83 kelaynak olmakla beraber 13 tane yavru bulunmaktadır. Ve Birecik’teki kelaynakların sağlık durumları da iyidir. Kelaynaklar eğer yeterli tedbir ve bilinçsiz ilaçlama ile mücadele edilmezse maalesef yakında nesli tükenen hayvanlar arasına katılabilir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim

  2. teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir