Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 60 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Anka Yayınevi

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Hz. Yusuf’un (a.s.) hayatı, Yusuf suresinde geniş olarak anlatılır. Bu kıssaya göre Hz. Yusuf’un (a.s.) kardeşleri, babalarının Hz. Yusuf’a (a.s.) duyduğu ilgi ve sevgiyi kıskandılar. Bir gün babalarından izin alıp Hz. Yusuf’u (a.s.) kırlara gezmeye götürdüler ve onu bir kuyuya attılar. Akşam eve dönünce de daha önceden kararlaştırdıkları gibi hep beraber babalarının karşısına çıktılar. ““Ey babamız! Biz yarışa girmiştik. Yusuf’u da eşyamızın yanında bırakmıştık. (Bir de ne görelim!) onu kurt yemiş. Her ne kadar doğru söylesek de sen bize inanmazsın” dediler.” dediler. Bir hayvan kesip kanına bulaştırdıkları Hz. Yusuf’un (a.s.) gömleğini de Hz. Yakup’a (a.s.) gösterdiler. Hz. Yakup (a.s.) onlara inanmadı ama “… Artık (bana düşen) hakkıyla sabretmektir…” deyip çaresizliğini dile getirdi. Yoldan geçen bir kervan, Hz. Yusuf’un (a.s.) atıldığı kuyuya su almak için kova saldı. Kovadan Hz. Yusuf (a.s.) çıkınca onu aldılar, Mısır’a götürüp buranın vezirine köle olarak sattılar. Yüce Allah (c.c.), ergenlik çağına gelince Hz. Yusuf’a (a.s.) ilim ve hikmet verdi, rüyaların nasıl yorumlanacağını öğretti ve onu peygamberlikle görevlendirdi.

Yusuf Peygamber (a.s.), güzel ahlaklı ve yakışıklı biriydi. Herkesin dikkatini çeker, çevresinde hayranlık uyandırırdı. Vezirin karısı Züleyha da ona ilgi duymuştu. Züleyha, Hz. Yusuf’a, ona karşı olan duygularını anlattı. Hz. Yusuf (a.s.), bu duygulara karşılık veremeyeceğini belirterek ondan uzaklaştı. Bu nedenle Züleyha, Hz. Yusuf’a (a.s.) iftira edip onu hapse attırdı. Uzun yıllar hapiste kalan Hz. Yusuf (a.s.), orada insanları hak dine davet etti. Onların gördükleri rüyaları yorumladı ve rüyalar aynen onun yorumladığı gibi gerçekleşti. Mısır hükümdarı bir gece rüyasında, yedi zayıf ineğin yedi besili ineği yediğini, ayrıca yedi yeşil başak ile yedi kuru başak görmüştü. Bu rüyanın yorumu hakkında rüya yorumlayıcılarından bilgi istedi. Ancak onlar, bu rüyayı yorumlamaktan âciz kaldılar. Bunun üzerine Hz. Yusuf’la (a.s.) zindanda beraber kalmış ve daha sonra kurtulmuş olan bir adam, bu rüyanın yorumunu yapabilecek birini tanıdığını söyledi. Adam zindana giderek rüyayı Hz. Yusuf’a (a.s.) anlattı ve ondan bu rüyanın yorumunu yapmasını istedi. Hz. Yusuf (a.s.) bu rüyayı, yedi yıl bolluk ve bereket, arkasından yedi yıl kıtlık olacağı şeklinde yorumladı. Hz. Yusuf’un (a.s.) bir dönem yaşadığı Mısır, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mısır hükümdarı, Hz. Yusuf’u (a.s.) hapisten çıkarıp Mısır’a vezir yaptı. Hz. Yusuf (a.s.), ülke ekonomisini düzene koydu. Bolluk yıllarında tahıllar ve yiyecekler biriktirildi, kıtlık yılları gelince bu tahıl ve yiyecekler kullanıldı. Mısır halkı, Hz. Yusuf’un (a.s.) bu uygulamasından oldukça memnundu. Çevre

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!