Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 76 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Anka Yayınevi

Onları Allah’ın (c.c.) varlığına ve birliğine, kendisinin peygamberliğine inanmaya çağırmıştır. İnsanlara putlara tapmaktan vazgeçmelerini söylemiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.), peygamberlik görevini yerine getirirken pek çok baskı ve işkence görmüştür. Ancak bunların hiçbiri onu yolundan döndürememiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.), güçlükler karşısında cesaret ve kararlılıkla insanlara İslamiyeti anlatmayı sürdürmüştür. Başına gelebilecek tehlikelerden, karşılaşabileceği olumsuzluklardan, insanların tepkilerinden hiçbir zaman çekinmemiş ve korkmamıştır. Peygamberimiz (s.a.v.), insanları İslam dinine çağırırken Kur’an’ın şu ayetine uygun davranmıştır: “O peygamberler ki Allah’ın gönderdiği emirleri duyururlar, Allah’tan korkarlar ve ondan başka hiç kimseden korkmazlar…”
Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayattaki en büyük amacı ve bütün çabası, İslam davasını yüceltmek ve Allah’ın (c.c.) verdiği peygamberlik görevini en iyi şekilde yapmaktı. Hz. Peygamber (s.a.v.), bunu âdeta hayatının bir gayesi olarak görmüştür. Rabb’inin (c.c.) emrini hakkıyla yerine getirmek, Allah’ın (c.c.) dinini insanlara tebliğ etmek için gece gündüz demeden, azim ve kararlılıkla çalışmıştır. Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), davası uğruna pek çok zorlukla karşılaşmış ama hiçbir şey onu yolundan döndürememiştir. Yapılan baskılar, eziyetler, tehditler onun İslam davasını yaymasına engel olamamıştır.

Hz. Peygamber (s.a.v.) İslam davasını tebliğe başladığında Mekkeli müşrikler önce bu durumu önemsemediler. Ancak onlar, İslam’ın günden güne hızla yayılması ve Müslümanların sayısının artması karşısında telaşa kapıldılar. Peygamberimizin (s.a.v.) İslam çağrısını engellemek, Müslümanları dinlerinden döndürmek için her yolu denediler. Allah Resulü’nden (s.a.v.), İslam’ı yaymaktan vazgeçmesini istediler. Karşılığında da kendisine mal, mülk, makam, mevki ne isterse vereceklerini ifade ettiler. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v.), müşriklerin teklifini kesin ve kararlı bir dille reddetti. Onlara, ne pahasına olursa olsun İslam davasından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Not Edelim

Mekkeli müşrikler, bir gün Peygamberimizin (s.a.v.) amcası Ebu Talip’in yanına geldiler. Ebu Ta- lip’e sert bir şekilde Hz. Muhammed’i (s.a.v.) İslam davasından vazgeçirmesini ya da yeğenini korumaktan vazgeçmesini söylediler. Ebu Talip, Peygamberimizin (s.a.v.) yanına gelip müşriklerin söylediklerini iletti. “Yeğenim, beni de kendini de zor durumda bırakma.” dedi. Amcasını dikkatle dinleyen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), ona şunu söyledi: “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki Güneş’i sağ elime, Ay’ı da sol elime koysalar yine de davamdan dönmem. Allah onu galip kılıncaya veya bu yolda ben helak oluncaya kadar onu bırakmam.” Böylece İslam’ı anlatmaktan, tebliğ görevini yerine getirmekten asla vazgeçmeyeceğini kararlı ve cesur bir şekilde belirtti.

Allah Resulü’nü (s.a.v.) davasından vazgeçiremeyen Mekkeli müşrikler, sonunda Peygamberimizi (s.a.v.) öldürmeye karar verdiler. Bunun için plan yaptılar ve bu planlarını gerçekleştirmek için girişimde bulundular. Ancak yaşadığı bütün bu zorluklar, Peygamberimizi (s.a.v.) davasından vazgeçiremedi. Allah…

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!