Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 81 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları Anka Yayınevi

Hz. Muhammed (s.a.v.) insanları hiçbir zaman küçümsemezdi. Bir topluluğun arasına katıldığı zaman kendisine aşırı saygı gösterilmesinden hoşlanmazdı. Ayrıcalık beklemez, bulunduğu ortamda boş bulduğu yere otururdu. Hz. Peygamber (s.a.v.) zamanında Mescid-i Nebi’nin temizliğini yapan kimsesiz bir kadın vardı. Allah Resulü (s.a.v.), bir ara kadını göremeyince arkadaşlarına onu sordu. Arkadaşları da kadının öldüğünü söylediler. Peygamberimiz, “Neden bana haber vermediniz?” diyerek arkadaşlarına sitemde bulundu. Daha sonra kadının mezarına gitti ve onun için dua etti. Arkadaşları, kadının ölümünü Hz. Peygamber’e (s.a.v.) bildirmeye bile gerek görmemişlerdi. Oysa o, herkesin durumuyla ilgilenir, insanlara değer verirdi. Hz. Peygamber (s.a.v.), kadının mezarına gidip namazını burada kılmış ve onun için dua etmiştir. Böylece ona ne kadar değer verdiğini göstermiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.); ırk, renk, cinsiyet ve din ayrımı gözetmeksizin insanlara değer vermiştir. Çevresindeki insanlara en güzel şekilde davranmıştır. Örneğin önceden Habeşistanlı bir köle iken Bi- lal-i Habeşi’nin (r.a) özgürlüğe kavuşmasına vesile olmuştur. Hicretten sonra da onu, Mescid-i Nebi’de müezzin olarak görevlendirmiştir. Aynı şekilde o, en yakın sahabilerinden biri olan Fars (İran) kökenli Selman Farisi’ye (r.a.) değer vermiş, gerektiğinde onunla istişarede bulunmuştur.

Bir keresinde de Hz. Peygamber (s.a.v.), kendisine hizmet eden bir Yahudi çocuğu hastalandığında onu ziyarete gitmiştir.2 Bütün bunlar onun, insanlara değer verdiğini göstermektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yoksul ve kimsesizlerle daha yakından ilgilenirdi. Yaşlıları, hastaları, kimsesizleri sık sık ziyaret ederdi. Onlara güler yüzle hâl ve hatır sorar, onların sorunlarıyla ilgilenirdi. Peygamberimiz (s.a.v.) çocuklara da değer verirdi. Onlara selam verir, kendisinden bir istekleri olup olmadığını sorardı. Çocukların mescide gelip namaz kılmasını teşvik ederdi. Hz. Peygamber (s.a.v.) torunlarıyla oyun oynar, namazda omzuna çıkan torunlarını azarlamazdı. Secdeye giderken onları indirir, secde bitince tekrar omzuna alırdı.Hz. Muhammed (s.a.v.) insanları hiçbir zaman küçümsemezdi. Bir topluluğun arasına katıldığı zaman kendisine aşırı saygı gösterilmesinden hoşlanmazdı. Ayrıcalık beklemez, bulunduğu ortamda boş bulduğu yere otururdu. Hz. Peygamber (s.a.v.) zamanında Mescid-i Nebi’nin temizliğini yapan kimsesiz bir kadın vardı. Allah Resulü (s.a.v.), bir ara kadını göremeyince arkadaşlarına onu sordu.

Arkadaşları da kadının öldüğünü söylediler. Peygamberimiz, “Neden bana haber vermediniz?” diyerek arkadaşlarına sitemde bulundu. Daha sonra kadının mezarına gitti ve onun için dua etti. Arkadaşları, kadının ölümünü Hz. Peygamber’e (s.a.v.) bildirmeye bile gerek görmemişlerdi. Oysa o, herkesin durumuyla ilgilenir, insanlara değer verirdi. Hz. Peygamber (s.a.v.), kadının mezarına gidip namazını burada kılmış ve onun için dua etmiştir. Böylece ona ne kadar değer verdiğini göstermiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.); ırk, renk, cinsiyet ve din ayrımı gözetmeksizin insanlara değer vermiştir. Çevresindeki insanlara en güzel şekilde davranmıştır. Örneğin önceden Habeşistanlı bir köle iken Bi- lal-i Habeşi’nin (r.a) özgürlüğe kavuşmasına vesile olmuştur. Hicretten sonra da onu, Mescid-i Nebi’de müezzin olarak görevlendirmiştir. Aynı şekilde o, en yakın sahabilerinden biri olan Fars (İran) kökenli Selman-ı Farisi’ye (r.a.) değer vermiş, gerektiğinde onunla istişarede bulunmuştur. Bir keresinde de Hz. Peygamber (s.a.v.), kendisine hizmet eden bir Yahudi çocuğu hastalandığında onu ziyarete gitmiştir.2 Bütün bunlar onun, insanlara değer verdiğini göstermektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yoksul ve kimsesizlerle daha yakından ilgilenirdi. Yaşlıları, hastaları, kimsesizleri sık sık ziyaret ederdi. Onlara güler yüzle hâl ve hatır sorar, onların sorunlarıyla ilgilenirdi. Peygamberimiz (s.a.v.) çocuklara da değer verirdi. Onlara selam verir, kendisinden bir istekleri olup olmadığını sorardı. Çocukların mescide gelip namaz kılmasını teşvik ederdi. Hz. Peygamber (s.a.v.) torunlarıyla oyun oynar, namazda omzuna çıkan torunlarını azarlamazdı. Secdeye giderken onları indirir, secde bitince tekrar omzuna alırdı.

Etkinlik

Aşağıdaki şemayı, Peygamberimizin (s.a.v.) insanlara değer vermesi açısından yorumlayınız. Siz, insanlara değer verdiğinizi nasıl ortaya koyuyorsunuz? Söyleyiniz.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.);

insanların dertleriyle ilgilenirdi.
insanlara karşı güler yüzlüydü.
misafire ikramda bulunurdu.
insanları incitmezdi.
insanların hatalarını toplum içinde söylemezdi.
hastaları ziyaret ederdi.
zengin-fakir ayrımı yapmazdı.

  • Cevap:

8. Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!