Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı 

İnsanlar başkalarına neden yardım eder?

Yardıma muhtaç bir kimseyi gördüğünde yardım etmeye çalışmak insanın karakteri ve eğitimi ile gelen bir durumdur. Merhametli ve yardımsever insan fakir veya düşkün birini gördüğünde yardım etme eğilimindedir. Bu duruma Islam dini çerçevesinden bakıldığında ise; Islam dini her zaman yardımlaşma ve dayanışmayı öğütlemiştir. Bu durum sadaka ve zekat gibi kavramlarla desteklenmiştir. Islam dini dayanışmayı müslümanların zevkine bırakmamış, zekat kavramı ile dinin gerekliliklerinden bir tanesi haline getirmiştir. Bu açıdan müslümanlar hem yoksul ve düşkün olanlara yardım etmekte hem de ibadetlerini yaparak sevap kazanmaktadırlar. Müslümanlar bu yüzden diğer insanlara yardım etmektedirler.

Yardım kurumları ne iş yapar?

Ihtiyacı olan insanlara yardım etmek bir insanlık görevidir. Her insan gücü oranında yardım yapabilmektedir. Çevremizde bulunan bir takım vakıflar ve dernekler aracılığı ile fakirler ve varlıklı insanlar arasında bağ kurulmakta ve yardımlar yapılabilmektedir. Bu yardım kuruluşları sayesinde Dünya’nın dört bir yanında gerçekleşen deprem, sel, fırtına veya terör gibi felaketlerde tüm Dünya insanları kenetlenerek bu bölgelere yardım edebilmektedir. Bu açıdan yardım kuruluşları toplumsal dayanışma açısından önemli bir rol oynamaktadırlar.

“Mallarını gece gündüz, gizli ve açık Allah yolunda harcayanlar var ya, onların Rableri katında mükâfatları vardır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olacak değillerdir.” Yukarıdaki ayet, yardımlaşma kurumlarının meydana getirilmesine nasıl katkı sağlar?

Türkiye’de hangi yardımlaşma kurumlan vardır?

Ülkemizde tüm Dünya’da oluşabilecek doğal afetler, terör olayları, savaşlar vb. durumlarda Dünya’nın her köşesine kadar yardım götürebilecek bir çok yardım kuruşulu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları devlet kurumu, bazıları ise özel, halk destekli kuruluşlardır.
– Türk Kızılayı,
– Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu,
– Türk Hava Kurumu,
– Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı,
– Milli Eğitim Vakfı,
– Yeşilay,
– Insan Hak ve Hürriyetleri Insani Yardım Vakfı
bu kurumlardan bazılarıdır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir