Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı 

Bir yardım kuruluşuna giderek onlara hangi konularda yardım edebileceğinizi araştırınız.

Bu soruyu kendiniz yapmalısınız.

Ülkemizdeki sosyal yardım kuruluşları hakkında İnternet’ten bilgi toplayarak sınıfta bunların faaliyetlerini ve yararlarını tahtaya yazınız.

Kızılay Hakkında Genel Bilgiler
Kızılay, 11 Haziran 1868 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Ülkemizin en önemli sosyal yardım kurumlarından biridir. İlk zamanlar farklı isimlerle anılan bu kurumumuz, 1935 yılından beri Kızılay Derneği adını kullanmaktadır. Kızılay Derneğinin amacı şu şekilde ifade edilmektedir: Savaşta ve barışta yurt içinde dışında doğal afet ve felaketlere uğrayanlara yardım etmek sağlık ve sosyal dayanışmayı desteklemek ve bu konuda çalışan milletler arası teşkilatlarla iş ve amaç birliği yapmaktır.
Kızılay, hem barışta hem de savaşta amacında belirtilen ilkeler doğrultusunda yardım faaliyetleri düzenler, diğer kamu kuruluşları ile işbirliği yapar. Kızılay, her türlü felakette aktif olarak destekleyici çalışmalarda bulunur. Bulaşıcı hastalıklara karşı açılan mücadeleye katılır. Sadece ülke içerisinde değil başka ülkelerde meydana gelen doğal afetlerde de zarar görenlere yardım elini uzatır. Kızılay sadece felaketlere yardım etmekle değil, proaktif yani önleyici tedbirler alınmasında da sosyal sorumluluk üstlenmektedir. Vatandaşların bilgilendirilmesi ve çeşitli eğitimlerle desteklenmesi yanında hükumetlerin belirttiği yerlerde hastahaneler de açmaktadır. Sağlık elamanı özellikle hemşire ve ilk yardım elemanı yetiştirir. Kan bulma hizmetlerini düzenler ve yürütür. Yoksullara yardım eder. Bu alanlarda çalışmak için gönüllü kuruluşlar oluşturur. Gerekli yerlerde aş evleri açarak yoksul ve öksüz çocuklara yardım eder.
Kızılay’ın gelir kaynaklan Nelerdir?
Bağış ve üye aidatları yanında, dernek yayınları pul ve rozetler Kızılay’ın gelir kalemleridir. Derneğe gelir getirmek amacıyla düzenlenen piyango balo ile daha başka eğlencelerden elde edilen gelirler de buna dahildir.
Türkiye’de her duyarlı vatandaşın Kızılay’a kan bağışı, imkanları doğrultusunda bağış yapması, düzenlenen eğitimlere katılması gerekmektedir.
0
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir