Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayınları

8. Sınıf İnkılap Ders Kitabı Cevapları Dersdestek Yayınları Sayfa 181

8. Sınıf Dersdestek Yayınları İnkılap Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Ders Kitabı Cevapları Dersdestek Yayınları Sayfa 181

8. Sınıf İnkılap Ders Kitabı Cevapları Dersdestek Yayınları Çözümleri Sayfa 181

Atatürk Mac Arthur ile konuşmasında İtalya için de şunları söylemiştir:

“Korkarım ki İtalya’nın bugünkü önderi (Mussolini), Sezar rolünü oynamak hevesinden kendini kurtaramayacak ve İtalya’nın askerî bir kuvvet yaratmaktan henüz çok uzak olduğunu derhâl gösterecektir.”(1)

Atatürk’ün bu konuşmada öngördüğü gelişmeler çok geçmeden birer birer gerçekleşti.

1933 yılı başlarında Almanya Başbakanı Hitler,

I. Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan Versay Antlaşması hükümlerine aykırı bir şekilde silahlandı. Askerliği mecburi hâle getirip asker sayısını artırdı. Almanya dışında kalan Almanlarla birleşmek amacıyla komşularına karşı yayılmacı bir siyaset izlemeye başladı (Görsel 7.10).
II. Dünya Savaşı’na giden yolda Almanya’nın en yakın müttefikleri İtalya ve Japonya oldu. Japonya 1934’te Milletler Cemiyetinden ve Silahsızlanma Antlaşması’ndan çekildi. 1937’de de Çin’e saldırdı. Mussolini yönetimindeki İtalya ise tarihî Roma İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmak hayaliyle Akdeniz’deki gücünü artırdı.

1934 yılında da ham madde kaynaklarına göz diktiği Habeşistan’ı işgale girişti. Ancak II. Dünya Savaşı’nda önemli bir varlık gösteremedi. Böylece Atatürk’ün, İtalya’nın askerî bir kuvvet yaratmaktan çok uzak olduğu yönündeki öngörüsünü doğrulamış oldu.

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü hangi kişisel özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir? Neden?

  • Cevap: Atatürk çok deneyimli bir askerdi. Uzun yıllar cepheden cepheye koşturmuş, neredeyse bir çok kültürü ve Dünyayı tanıma şansı bulmuştur. Bundan dolayı da geçmişten ders çıkararak gelecekte neler olabileceği ile ilgili görüşler ortaya koymuş ve çoğunda da haklı çıkmıştır.

8. Sınıf İnkılap Ders Kitabı Çözümleri Dersdestek Yayınları Sayfa 181 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!