Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları Nev Kitap Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116

Saltanat yönetimi (monarşi) ile millî egemenlik kavramları arasındaki farkları araştırınız.

  • Cevap: Saltanat yönetimi, mutlak idare biçimi bakımından monarşiye benzemektedir. Monarşi, devlet yönetiminde tek kişinin hakimiyet kurması anlamına gelir. Milli egemenlik ise monarşideki tek kişinin egemenliği yerine halkın iradesinin egemenliği anlamına gelmektedir. Saltanat yönetimi ile milli egemenlik kavramları arasında egemenlik bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılık bir kişinin yerine milletin devlet yönetiminde söz sahibi olarak etkin rol oynaması anlamına gelmektedir. Bu nedenle günümüz modern ve çağdaş dünyasında milli egemenliğe dayanan yönetim biçimleri cumhuriyet gibi yönetimler tercih edilmektedir. Böylece demokratik yönetim anlayışları devletlerin gelenekleri haline gelerej süreklilik kazanmaya devam etmektedir.

Saltanat kaldırıldığı hâlde halifeliğin kaldırılmamasının nedeni sizce nedir?

  • Cevap: Çünkü henüz ortam uygun değildir. Dinsel bağlar o dönem için daha önemlidir. Halifelik tüm dünyadaki Müslümanların tepkisini çekmemek için.

8. Sınıf Nev Kitap Yayınları T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 116 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close