Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları Nev Kitap Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13

1. Sömürgecilik hakkında neler biliyorsunuz? Günümüzde sömürgecilik yapan devletler var mı? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Sömürgecilik bir ülkenin yeraltı ve yer üstü kaynaklarının kendisinden daha güçlü bir devlet tarafından zorla veya üstülü örtük bir şekilde ele geçirilmesi, sömürülen devletin fakirleştirilmesi bilerek geride bırakılmasıdır. Günümüzde sömrügecilik yapan devletler olarak Irak’ın, Suriye’nin petrolünü sömüren bu halkları geride bırakan hatta öldüren Amerika, İngiltere ve Fransa gibi devletleri sayabiliriz.

2. Sizce devletler hukuk alanında neden yenilikler yapmaya ihtiyaç duyarlar?

  • Cevap: Çünkü günümüzde devletler kendi aralarında güçlü olanlar ve güçlü olmayanlar olarak ikiye ayrılmış güçlü olanlar güçlü olmayanları ve onları halklarını hiçe sayarak onları sömürgeleştirmektedir.

3. Mustafa Kemal’in öğrenim hayatında etkili olan öğretmenleri var mıdır? Sizce öğretmenler bir kişinin düşünce hayatını değiştirme konusunda etkili midir? Görüşlerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Var. Özellikle Matematik öğretmeni onun da adının Kemal olduğunu söyleyerek bundan sonra Onun adının Mustafa Kemal olmasını söylemiştir. Bu da ismini etkilemekle beraber Mustafa Kemal’in hayatında unutamadığı bir an olarak kalacaktır.

4. Harita 1.5 üzerinde yer alan Balkan Devletleri’nin hangileri olduğu inceleyiniz. Balkanlar’da OsmanlI egemenliğindeki toprakların elden çıkmasının nedenlerini araştırınız.

  • Cevap:Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbıstan’ı sayabiliriz. Avrupa’da yaşanan Fransız İhtilali sonucu yayılan milliyetçilik akımı ile ayaklanmış ve ulusçuluk yaparak Osmanlıdan ayrılmış bağımsız olmuşlardır.

8. Sınıf Nev Kitap Yayınları T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close