Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 185

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 185 Cevapları Nev Kitap Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 185

Türkiye’nin doğu ve batı sınırını güvence altına almaya çalışmasının nedenleri hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

  • Cevap:Balkan Antantı ile batı sınırının güvence altına alınmasının ardından doğu sınırının da güvenliğinin sağlanması gerekiyordu. 1935 yılında İtalya’nın Habeşistan’ı işgali ile Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’in güvenliği tehlikeye düşmüştü. Bu durumda Türkiye tarihten gelen dostluk ilişkilerinin bulunduğu İran, Irak ve Afganistan’la İran’ın başkenti Tahran’da Sadabat Paktı’nı imzaladı

Aşağıda verilen soruları kısaca cevaplayınız.

Uluslararası sorunların çözümünde barışı ilke olarak benimsemiş Atatürk’ün ünlü sözü nedir?

  • Cevap: Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ tur.

Balkan Antantı’na katılmayan ülkeler hangileridir?

  • Cevap: Balkan Antantı’na katılmayan ülkeler ise Bulgaristan ve Arnavutluk’tur. Katılmama sebepleri ise Arnavutluk’un İtalya tarafından baskı ve tehdit altında olmasıdır.

İzlediği yayılmacı politikalar ile Sadâbât Paktı’nın imzalanmasına neden olan ülkenin adı nedir?

  • Cevap: İtalya.

Balkan Antantı’nın geçerliliğini yitirme nedeni nedir?

  • Cevap:Balkan antantı 1934 yılında imzalanmıştır.Türkiye-Yunanistan-Yugoslavya-Romanya arasındadır.Bu antanta Bulgaristan’ın katılmama nedeni Dobruca’yı Romanya’dan alarak Ege’ye inmektir.Arnavutluk ise İtalya’nın yayılmacı politikası etkisiyle bu antanta katılma isteği duymamıştır.Daha sonrasında Bulgaristan ile Yugoslavya arasında yapılan anlaşma bu pakta büyük bir darbe vurmuştur. 2.DÜNYA SAVAŞI ile Balkan paktı sona ermiştir.

8. Sınıf Nev Kitap Yayınları T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 185 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close