Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 68

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Nev Kitap Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 68

Büyük Millet Meclisine karşı çıkan ayaklaklanmaların nedenlerini araştırınız.

Cevap: Ayaklanmaların Nedenleri:
1) İstanbul Hükümeti ve İtilaf Devletlerinin kışkırtmaları.
2) Bazı Kuva-i Milliyecilerin düzenli orduya katılmak istememeleri ve TBMM otoritesini tanımamaları (Çerkez Ethem ve Ali Yörük Efe)
3) Azınlıkların bağımsızlık düşünceleri ile ayaklanmaları

Haritayı incelediğimizde İstanbul Hükûmeti’nin ve İtilaf Devletleri’nin desteklediği ayaklanmaların boğazlar bölgesinde meydana gelme nedeni ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü Boğazlar stratejik öneme sahipti. Bu önemi bilen İtilaf devletleri Boğazlar kendilerinde kalsın diye kontrolü tam ele geçirebilmek adına buralarda isyanlar tertip etmişlerdir.

Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: İstanbul Hükumeti Milli Mücadelecileri vatan haini ilan etmiş ve kendi iradesine karşı çıkmakla onları suçlamıştır. Bu yüzden de devlet ne kadar işgal edilirse edilsin öncelikle kendi iktidarlarını düşündükleri için İtilaf Devletleri ile işbirliği yaparak Anadolu’da milli mücadelecilere arşı ayaklanmalar tertip etmişlerdir.

8. Sınıf Nev Kitap Yayınları T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
65
27
15
5
35
3
3

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!