Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Nev Kitap Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

Sizce de Sakarya Meydan Savaşı ülkemiz için bir ölüm kalım savaşı sayılabilir mi? Yorumlayınız.

  • Cevap: Sakarya Meydan Savaşı ülkemiz için bir dönüm noktası bir ölüm kalım savaşıdır. Bu savaşla birlikte II. Viyana Kuşatması’ndan (1683) beri süren geri çekilişi son bulmuş ve İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır. Kurtuluş savaşının seyrini değiştiren en önemli savaşlardan birisidir.

Büyük Taarruz adını alan savaş, bölge olarak nerede başlar, nerede biter? Başkumandan olmanın şartları hakkında bilgi toplayınız.

  • Cevap: Sakarya Meydan Muharebesi’nde ciddi bir yenilgi alarak bozguna uğrayan Yunanlılar, Afyon-Eskişehir hattında da yeni bir mukavemet cephesi oluşturmak istediler. Buna karşı meydan muharebesini kazanan ve yüksek moral sahibi olan askerleri komuta eden Mustafa Kemal oldu. Mustafa Kemal Büyük Taarruz olarak tarihe geçen bu savaşı Eskişehir–Afyon hattında sevk ve idare ederek Yunanlıları bozguna uğrattı ve umutlarını da kırdı. Böylece düşmanlardan temizlediği Anadolu topraklarında barış ve huzur içinde müreffeh yeni bir rejim kurma yolunda cumhuriyeti de ilan etti. Cumhuriyet dönemi inkılaplar dönemi oldu.

8. Sınıf Nev Kitap Yayınları T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 92 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close