Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 14 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Allah’ın (c.c.) birliğini (tevhid inancını) konu alan ayetlerden bazı örnekler şöyledir:
“Allah ile birlikte bir ilah daha tanıma! Sonra kınanmış ve kendi başına terk edilmiş olarak kalırsın.”
“Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O’na mahsustur.” “O, günahı bağışlayan, tövbeyi kabul eden, azabı çetin, lütuf sahibi Allah’tır ki O’ndan başka hiçbir ilah yoktur, dönüş ancak onadır.”
“O, doğunun da batının da Rabb’idir. O’ndan başka ilâh yoktur. Öyleyse yalnız O’nun himayesine sığın.”

İslam dininde yer alan tevhid inancına göre Yüce Allah (c.c.) çocuk edinmeyen, kendinden başka hiçbir ilah olmayan, eşi benzeri bulunmayan yüce bir varlıktır. “Allah, hiçbir çocuk edinmemiştir. O’nunla birlikte hiçbir ilah yoktur. Öyle olsaydı her ilah kendi yarattığını alır götürür ve mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı…”5 mealindeki ayet bu gerçeği açıkça ifade etmektedir. Bu ayete göre Allah’ın (c.c.) birliğine halel getirecek hiç kimse, hiçbir güç yoktur. Evrendeki düzen de bunun kanıtıdır. Zaten Allah’tan (c.c.) başka ilah olsaydı evrendeki düzen bozulurdu. Rabb’imiz (c.c.) bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

“Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki Arş’ın Rabb’i Allah onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.” Tarih boyunca çeşitli toplumlarda zaman zaman tevhid inancından sapmalar olmuştur. İnsanlar bazen kendi elleriyle yaptıkları taştan, tahtadan putlara tapmışlardır. Bazen de kendileri gibi bir insanı yüceltip ilahlaştırmışlardır. Kutsal kitabımız Kur’an’da yer alan birçok ayette bu hususa değinilmiş, Allah’tan (c.c.) başka Rab edinmenin boş ve anlamsız bir inanç olduğu vurgulanmıştır. Örneğin bu konuyla ilgili olarak Tevbe suresinde, “Onlar Allah’ı bırakıp hahamlarını, papazlarını ve Meryem oğlu Mesih’i rableri olarak kabul ettiler. Oysa tek Tanrı’dan başkasına kulluk etmemekle emrolunmuşlardı. O’ndan başka tanrı yoktur. Allah, koştukları eşlerden münezzehtir.”7 buyrulmuştur. Aynı durum Hz. Peygamber (s.a.v.) döneminde yaşayan müşrik putperestler için de geçerlidir. O dönemde yaşayan putperestler gökleri ve yeri Allah’ın (c.c.) yarattığını biliyorlar fakat yine de putlara tapmaya devam ediyorlardı. Kur’an-ı Kerim’de bu durum şöyle anlatılmaktadır: “Andolsun ki onlara: ‘Gökleri ve yeri yaratan kimdir?’ diye sorsan, Allah’tır derler…”8 Allah’a şirk koşan putperestler bu batıl inançlarına gerekçe olarak da şöyle diyorlardı: “…Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar, diye ibadet ediyoruz…”

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!