Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 15 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamber olarak görevlendirildiğinde insanları putlara tapmaktan, Allah’a şirk koşmaktan vazgeçmeye çağırmıştır. Allah’tan (c.c.) başka ilah edinmemeleri konusunda insanları açıkça uyarmıştır. Yüce kitabımız Kur’an’da “Allah, ‘İki tanrı edinmeyin, o ancak bir tek Tanrı’dır. Yalnız benden korkun.’ dedi.”1 buyrularak bu gerçeğe işaret edilmiştir. Başka bir ayette ise şöyle buyrulmuştur: “O, Allah’tır. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. Dünyada da ahirette de hamd ona mahsustur. Hüküm yalnızca onundur. Kesinlikle ona döndürüleceksiniz.”


ETKİNLİK

“De ki: Eğer onların iddia ettiği gibi Allah’la beraber (başka) ilahlar olsaydı, o zaman o ilahlar da Arş’ın sahibine ulaşmak için elbette bir yol ararlardı.”
İsrâ suresi, 42. ayet.

Tevhid inancı neden önemlidir?

  • Cevap: Tevhit: “La ilahe il Allah” demektir. Bunun manası “Allah’tan başka ilah yoktur” şeklindedir. Tevhidin önemi ise; Allah’ın varlığına ve birliğine inanların söylemesi gereken sözdür. Bu söz şüphesiz ki insanı cennete ulaştırır. Her kim Allah’ı (c.c.) ilah kabul edip yalnız O’na kulluk ederse o zaman hidayete ermiş yani doğru yolu bulmuş olur.Kısacası bu söz Allah’tan başka ilah olmadığını kabul etmektir. Bu inanç sayesinde Yüce Allah’a iman etmiş oluruz. O’da bizi cehennem narından (ateşinden) korur ve bizi ödüllendirir…

Allah’tan (c.c.) başka ilah olması niçin mümkün değildir? Yukarıdaki ayeti de dikkate alarak arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Allah’ın nasıl bir varlık olduğu ile ilgili ayetler zaten neden Allah’tan başka ilah olamayacağının dini cevabını vermektedir. Bununla birlikte yine Kuran’da şayet bazı kimselerin iddia ettiği gibi Allah’tan başka ilah olsaydı bu ilahların kendi aralarında mücadeleye gireceklerine ve her birinin bir diğeri üzerinde üstünlük kurmaya ya da onu yok etmeye çalışacağına dikkat çekilir.

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!