Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 42 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Hz. Yusuf (a.s.) kardeşlerini karşısına aldı ve onlara dedi ki: “… Siz, cahilliğiniz yüzünden Yusuf ve kardeşine yaptıklarınızı biliyor musunuz?”1 Bu soru üzerine Hz. Yakup’un (a.s.) oğulları çok şaşırdılar. Geçmişte işledikleri suçu ve kardeşleri Hz. Yusuf’a (a.s.) yaptıklarını hatırlayarak korkuyla Mısır vezirine baktılar. Mahcubiyet, korku ve tedirginlik içerisinde Mısır vezirine bakıp suçlulara özgü ürkek bir ses tonuyla “Yoksa sen, gerçekten Yusuf musun? dediler. O da: (Evet) ben Yusuf’um, bu da kardeşim. (Birbirimize kavuşmayı) Allah bize lütfetti. Çünkü kim (Allah’tan) korkar ve sabrederse şüphesiz Allah güzel davrananların mükâfatını zayi etmez, dedi.”2 Kardeşler arasında şu konuşma geçti:

“(Kardeşleri) dediler ki: Allah’a andolsun, hakikaten Allah seni bize üstün kılmış. Gerçekten biz hataya düşmüşüz. (Yusuf) dedi ki: Bugün sizi kınamak yok, Allah sizi affetsin! O, merhametlilerin en merhametlisidir. Şu benim gömleğimi götürün de onu babamın yüzüne koyun, (gözleri) görecek duruma gelir. Ve bütün ailenizi bana getirin.”3 Oğulları Mısır’dan ayrılıp babalarının yanına geldiler. Yaşadıkları olayları babaları Hz. Yakup’a (a.s.) anlattılar. Geçmişte cahillik sebebiyle yaptıkları şeylerden pişmanlık duyup babalarına şöyle dediler: “… Ey babamız! (Allah’tan) bizim günahlarımızın affını dile! Çünkü biz gerçekten günahkârlar idik.”4 Bu sözler üzerine Hz. Yakup (a.s.) oğulları için üzüldü ve onlara şöyle dedi: “… Sizin için Rabb’imden af dileyeceğim. Çünkü O çok bağışlayan, pek esirgeyendir…”

Kenan bölgesinde kuraklık hâlen devam ediyordu. Hz. Yusuf (a.s.) da babasını ve kardeşlerini hep birlikte Mısır’a davet etmişti. Bütün aile yaşadıkları yeri bırakıp hep birlikte Mısır’a gittiler. Görevliler onlara eşlik edip Mısır veziri Hz. Yusuf’un (a.s.) makamına götürdüler. Aile fertleri (Hep beraber Mısır’a gidip) Yusuf’un yanına girdikleri zaman, ana-babasını kucakladı, güven içinde Allah’ın iradesiyle Mısır’a girin, dedi. Sarayda çok önemli bir buluşma gerçekleşiyor, baba ve oğulları birbirine kavuşuyor, büyük bir mutluluk yaşanıyordu. Hz. Yusuf (a.s.) neredeyse mutluluktan uçacak gibiydi. “Ana ve babasını tahtının üstüne çıkartıp oturttu ve hepsi onun için (ona kavuştukları için) secdeye kapandılar. (Yusuf) dedi ki: Ey babacığım! İşte bu, daha önce (gördüğüm) rüyanın yorumudur. Rabb’im onu gerçekleştirdi. Doğrusu Rabb’im bana (çok şey) lütfetti. Çünkü beni zindandan çıkardı ve şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra sizi çölden getirdi. Şüphesiz ki Rabb’im dilediğine lütfedicidir. Kuşkusuz O çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.”

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!