Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 51 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Hz. Süleyman (a.s.) Hz. Davud’un (a.s.) oğludur. O da tıpkı babası gibi hem hükümdar hem de peygamberdir. Yüce Allah (c.c.) Hz. Süleyman’a (a.s.) bazı özellikler vermiştir. Örneğin ona kuşların ve karıncaların dili öğretilmiştir. Rüzgâr ve cinler, Hz. Süleyman’ın (a.s.) emrine verilmiştir. Böylece Hz. Süleyman (a.s.), peygamberliği yanında güçlü bir hükümdar olarak da tanınmıştır. Neml suresi, 19. ayete göre Hz. Süleyman (a.s.) Yüce Allah’tan (c.c.); Salih kullar arasında olmayı, Salih ameller işlemeyi, Sahip olduğu nimetlerden dolayı Rabb’ine (c.c.) şükreden kullardan olmayı dilemektedir. Süleyman peygamber (a.s.) Allah’ın (c.c.) kendisine verdiği maddi ve manevi her türlü nimet için Rabb’ine dua etmektedir. O hâlde bizler de bu güzel duayı iyi öğrenelim. Sık sık tıpkı Hz. Süleyman (a.s.) gibi Rabb’imize (c.c.) dua edelim. Rabb’im! Hem bana, hem anneme hem de babama verdiğin nimetler için sana şükrediyorum, diyelim. Allah’tan (c.c.), bizleri salih ameller işlemeye yönlendirmesini ve salih kulları arasına katmasını dileyelim. Seçkin kulları olan peygamberlerinin dilinden ve en güzel ifadelerle Yüce Rabb’imize (c.c.) samimiyetle dua edelim.

ETKİNLİK

Günlük hayatta Allah’a (c.c.) dua etmenin yeri ve önemi nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Dua; Arapça bir kelime olup, seslenmek, çağırmak, yardıma çağırmak, yardım talep etmek, Allah’a yalvarmak, O’ndan dilekte bulunmak, O’na yakarmak, demektir. ‘Dua’, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya, âciz olandan güçlü olana doğru meydana gelen bir istek ve niyazda bulunmadır. Yani dua; Allah ile kul arasında küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya doğru işleyen bir istek ve yalvarmadır.

Siz Yüce Allah’a (c.c.) nasıl dua edersiniz? Aşağıya, Neml suresinin 19. ayetinde geçen ifadelerin de içinde yer aldığı bir dua örneği yazınız.

  • Cevap: Neml suresinin Mekke’de 48. sırada inmiş olduğu kabul edilir. Adını 18. ayetteki “neml” sözcüğünden almıştır. İçerisinde Süleyman peygamber ile ilgili bilgiler bulunması sebebiyle sureye “Süleyman Suresi” de denilmektedir. İniş sırasına göre Şuara suresinden sonra gelen Neml suresi, resmî mushafta da Şuara suresinden sonra tertip edilmiştir. Mahşere ve kıyametin kopuş anlarına ait sahnelerin kısaca yer aldığı, duyarsız inkârcıların ve yalanlayıcıların uyarıldığı, Musa, Süleyman, Salih ve Lut peygamberlerin çevresindekilerin durumlarının ibret için örnek gösterildiği surenin asıl konusu yine Kur’an’dır. Sure Kur’an ile başlamakta ve yine Kur’an ile bitmektedir.

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
3
unlike
3
angry
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!