Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Kur’an-ı Kerim Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

Takva hususunda müminler birbirlerine nasıl yardım edebilirler? Tartışınız.

  • Cevap: Takva (Arapça: التقوى at-taqwá) kulun, azametinden korkarak ve rahmetini ümit ederek Rabb’ine karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmesi, emirlerini tutup yasakladıklarından kaçınması anlamına gelen bir terimdir. Kuran’ı Kerim’de Allah katında insanların en üstünün en çok takva sahibi olanlar olduğu belirtilmiştir. Müminler Allah’a karşı kulluk görevlerini yerine getirme konusunda birbirlerini uyarabilir. Eğer Allah’ın emirlerine aykırı davranış yaparlarsa yine de birbirlerini uyarabilirler.

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmenizden ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.”
Bakara suresi, 177. ayet.

Yukarıdaki ayete göre takva sahibi insanlarda hangi özellikler bulunur? Defterinize listeleyiniz.

Cevap:

  • Karşılık beklemeden iyilik yaparlar.
  • Namazlarını dosdoğru kılarlar.
  • Zekat verirler.
  • Allah’ın emirlerine uyarlar.
  • Allah’ın yasaklarından kaçınırlar.

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!